Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej” - kolejne szkolenia już styczniu i lutym 2023

„Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej” - kolejne szkolenia już styczniu i lutym 2023

2022-12-21

W grudniu 2022 roku zakończyliśmy drugi etap szkoleń z zakresu ochrony różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej. A przed nami, bo już w styczniu i lutym 2023, kolejne szkolenia dla świętokrzyskich rolników.

Współczesne rolnictwo stawia przed nami co raz to nowsze wyzwania - między innymi technologiczne, rynkowe, odmianowe - jednak w „pędzie produkcyjnym”, musimy pamiętać, że zadaniem i obowiązkiem nowoczesnego i świadomego rolnika powinna być także ochrona środowiska, w tym m.in. różnorodności biologicznej. Mając na uwadze powyższe, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach realizuje dwuletni projekt pt. „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej”. W jego ramach planowanych jest do przeprowadzenia 48 jednodniowych szkoleń stacjonarnych dla 950 mieszkańców obszarów wiejskich z województwa świętokrzyskiego. W grudniu 2022 roku zakończyliśmy drugi z czterech jego etapów, podczas którego zrealizowano 20 szkoleń, w których udział wzięło 412 rolników.

W styczniu 2023 roku rozpoczyna się trzeci etap projektu, który obejmuje kolejnych 20 szkoleń dla kolejnych 400 rolników. Ostatni, czwarty etap, realizowany będzie w okresie wrzesień-grudzień 2023 roku. Szkolenia zaplanowane są we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego.

W ich ramach uczestnicy zapewnione mają:

  • wykłady merytoryczne prowadzone przez doradców rolniczych naszego Ośrodka,
  • materiały dydaktyczne,
  • wyżywienie,
  • zwrot kosztów dojazdu.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach zapraszamy do kontaktowania się z Powiatowymi Zespołami Doradztwa Rolniczego ŚODR.

Szczegółowy harmonogram planowanych szkoleń do pobrania poniżej.  

Uczestnikami szkoleń mogą być: rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W kolejnych szkoleniach nie mogą uczestniczyć osoby, które brały udział w szkoleniach w poprzednich dwóch etapach projektu.

Program szkoleniowy obejmuje takie zagadnienia jak:

  • obowiązek ochrony różnorodności biologicznej w przepisach UE i przepisach krajowych,
  • ochrona bioróżnorodności a ochrona środowiska,
  • zasady i metody ochrony bioróżnorodności w rolnictwie,
  • zasady integrowanej ochrony roślin,
  • systemy produkcji uwzględniające zasady bioróżnorodności i zapewniające jakość surowców rolniczych,
  • realizacja wyznaczonych dla sektora rolnego celów i zadań w „Programie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej wraz z Planem działań na lata 2015-2020”,
  • działania wdrażane w ramach PROW 2014-2020 przyczyniające się do ochrony różnorodności biologicznej oraz korzyści z ich realizacji, zarówno dla rolników, jak i środowiska (korzyści stosowania prośrodowiskowych systemów produkcji rolnej).

Zapraszamy do udziału w najbliższych szkoleniach w styczniu i lutym 2023 roku!

Michał Kowalczyk
Koordynator projektu

kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Harmonogram szkoleń - aktualizacja stan na dzień 20.12.2022 r. 2022-12-21 313,98KB pobierz plik: Harmonogram szkoleń - aktualizacja stan na dzień 20.12.2022 r.
pdf Program szkolenia 2022-12-21 265,75KB pobierz plik: Program szkolenia

udostępnij
do góry