Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Perły 2023 dla czterech świętokrzyskich produktów!

Perły 2023 dla czterech świętokrzyskich produktów!

2023-10-02

Miło nam poinformować, że cztery produkty regionalne z województwa świętokrzyskiego otrzymały statuetki „PERŁY 2023”. Te prestiżowe nagrody przyznawane są co roku przez krajową kapitułę ogólnopolskiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów dla wyjątkowych produktów tradycyjnych.

W tym roku wręczenie „Pereł” odbyło się podczas organizowanych w Poznaniu targów „Smaki Regionów” (29 września - 1 października 2023). Uroczystościom jak co roku towarzyszyła prezentacja i degustacja produktów i potraw z naszego województwa. Swoje produkty zaprezentowali: Sery Sandomierskie od Dziedzica - sery długodojrzewające, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Opatowa - krówki opatowskie, Pasieka Dobra Pszczoła - miody odmianowe, Wanilia i Migdały - wyroby garmażeryjne oraz Manufaktura Anety - przetwory owocowe.

 Świętokrzyski laureaci Perły 2023

Świętokrzyscy laureaci Perły 2023 [fot. Świętokrzyski Urząd Marszałkowski w Kielcach]

Nagrodę „Perła 2023” otrzymały:

  • Miód wielokwiatowy (wiosenny)

Pasieka Dobra Pszczoła Rafał Zacharski, powiat starachowicki

Pierwsze wzmianki o pszczelarstwie na terenach wsi jaką jest Małyszyn Dolny w powiecie starachowickim pochodzą już z połowy XVII wieku. To bartnictwo oraz bogata baza użytkowa Puszczy Iłżeckiej tworzy wyjątkowo dobre warunki do rozwoju pszczelarstwa na tych ziemiach. Miody wielokwiatowe swój smak zawdzięczają szacie roślinnej danego terenu oraz pożytkom jakie w danym okresie kwitną, dlatego tak różnie smakują.

Miód zdobył pierwszą nagrodę w konkursie wojewódzkim „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” w 2019 r.

  • Powidła szydłowskie

Aneta Grochowska - RHD Manufaktura Anety, powiat staszowski

Powidła szydłowskie wytwarzane są ze starej odmiany śliwy- węgierki, uprawianej we własnym sadzie. Ze względu na coraz mniejszą opłacalność sprzedaży owoców, państwo Grochowscy podjęli decyzję o przetwarzaniu ich części w gospodarstwie w ramach rolniczego handlu detalicznego. Powidła nie zawierają konserwantów ani dodatku cukru. Wytwarzane są w tych okolicach od bardzo dawna, bowiem gmina Szydłów słynie z uprawy śliw. Uchodzą one za jedne z najsmaczniejszych w Polsce, ze względu na warunki glebowe i specyficzny mikroklimat.

Nagroda główna w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów w 2022 r.

  • Pasta z wędzonego jesiotra

Piotr Suchoń - Gospodarstwo Rybackie Stawy, powiat jędrzejowski

Wyróżnienie w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów w 2022 r.

Pasta wytwarzana jest z jesiotra hodowanego w stawach w gospodarstwie. Hodowla ryb prowadzona jest w sposób tradycyjny, aby mięso miało najwyższą jakość. Tu również odbywa się wędzenie. Jesiotr jest rybą, która bardzo powoli przyrasta. Aby wykorzystać ją do konsumpcji potrzeba ok. 800 dni. Jesiotr ma unikalny smak, więc nie należy dodawać zbyt dużo przypraw. Przepis na pastę pochodzi od poprzedniego właściciela gospodarstwa z okresu międzywojennego.

  • Chałka zdobna

Halina Dobrowolska - Piekarnia R Dobrowolski, powiat kielecki

I miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów w 2017 r.

Piekarnia R. Dobrowolski w Kielcach działa nieprzerwanie od 1946 roku. Wypiekana jest tu chałka zdobna wg niezmienionej od lat receptury. Ten sam od lat proces produkcji i dbałość o szczegóły sprawia, że produkt cieszy się nieustannym uznaniem klientów. Przepis na chałkę znajduje się w rodzinnych dokumentach od prawie 80 lat, co sprawia, że produkt ten cechuje niepowtarzalny, naturalny i tradycyjny smak.

Producentom gratulujemy tych wyjątkowych nagród i życzymy dalszych sukcesów.

Jolanta Krupa

udostępnij
do góry