Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Potencjał eksportowy i handlowy spożywczo-przetwórczy - IX edycja konferencji w Sandomierzu

Potencjał eksportowy i handlowy spożywczo-przetwórczy - IX edycja konferencji w Sandomierzu

2023-08-31

Międzynarodowa Misja Gospodarcza przedsiębiorców zagranicznych z sektora spożywczo-przetwórczego w aspekcie płodów ogrodniczych w województwie świętokrzyskim rozpoczęła się 24 sierpnia 2023 roku.

Miały wówczas miejsce wizyty studyjne i spotkania biznesowe importerów z takich krajów jak Egipt, Maroko, Chorwacja, Niemcy, Wielka Brytania oraz Irlandia Północna z grupami producentów i firmami z branży ogrodniczej i spożywczej w Samborcu (Sambor Sp. z o.o.), Koprzywnicy (Dreher Poland Sp. z o.o.), Darominie (Winnica Płochockich), Bidzinach (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska) oraz Łukawie (Grupa Producencka Refal). Głównym celem misji była promocja oraz wsparcie eksportu produktów z sektora spożywczo-przetwórczego regionu świętokrzyskiego poza Polską oraz nawiązanie nowych, trwałych kontaktów handlowych na perspektywicznych, zagranicznych rynkach.

Natomiast 25 sierpnia 2023 roku na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się konferencja pn. „Potencjał eksportowy i handlowy świętokrzyskich producentów sektora spożywczo-przetwórczego”, zorganizowana już po raz dziewiąty przez Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał w imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, po czym nastąpiły przemowy inauguracyjne zaproszonych gości, takich jak Starosta Powiatu Sandomierskiego Marcin Piwnik oraz Wiceburmistrz Sandomierza Janusz Stasiak.

Wprowadzająca prezentacja, którą przedstawił Jacek Sułek, Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego, dotyczyła głównie charakterystyki naszego województwa pod kątem branży rolniczej, w tym głównie ogrodniczej. Natomiast biorąc pod uwagę strukturę eksportu świętokrzyskich produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego można zauważyć dominującą pozycję 4 grup: mięso; produkty mleczarskie; jaja, miód tłuszcze i oleje oraz na czwartym miejscu owoce. Prelegent wymienił także i scharakteryzował 3 ważne inicjatywy prężnie działające na terenie naszego województwa: Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, Świętokrzyska Kuźnia Smaków oraz Sandomierski Szlak Winiarski. Ponadto nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze jest jedną z inteligentnych specjalizacji województwa świętokrzyskiego, czyli takich, które mają potencjał, żeby generować wzrost gospodarczy.

Promocją świętokrzyskich usług i towarów za granicą zajmuje się Platforma B2B, skupiająca około 500 tysięcy firm i potencjalnych kontrahentów zagranicznych. Platforma B2B (https://b2b.swietokrzyskie.pro/logowanie) daje możliwość zamieszczania ofert także w języku angielskim.

Głównym punktem programu były dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich zbierał wnioski, rekomendacje i wrażenia gości zagranicznych po wizytach w lokalnych zakładach spożywczo-przetwórczych. Z kolei drugi panel, w którym brali udział przedstawiciele KOWR, Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz firm handlowych, nakreślił w sposób jednoznacznie pozytywny perspektywy rozwoju eksportu naszych lokalnych produktów spożywczo-przetwórczych na rynkach zagranicznych.

W konferencji wzięli udział przedsiębiorcy, producenci owoców i innych produktów spożywczych, handlowcy, importerzy związani z branżą spożywczo-przetwórczą. Zarówno wystąpienia prelegentów, jak i prowadzone rozmowy potwierdziły to, że lokalne produkty mają potencjał do zdobycia uznania na globalnym rynku, a współpraca międzynarodowa otworzy nowe perspektywy rozwoju dla wszystkich zaangażowanych stron.

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry