Kukurydza też potrafi…

2018-12-14

Amerykańscy naukowcy znaleźli w Meksyku kukurydzę, która potrafi związać z powietrza azot, którym jest w stanie pokryć około 80% swojego zapotrzebowania na ten składnik. Jest to stara odmiana pochodząca z regionu Sierra Mixe, która wytwarza korzenie powietrzne nie tylko u podstawy pędu, ale także z wyżej położonych kolanek. Korzenie te mogą wyrastać praktycznie aż do 8 kolanka.

Wyrastające z kolejnych kolanek korzenie powietrzne wykształcają podobną do żelu substancję, która zawiera specyficzne bakterie. To właśnie one są w stanie wiązać z powietrza wolny azot, który potem kukurydza może wykorzystać do pokrycia własnych potrzeb pokarmowych i do budowy białek.

Jest to zjawisko analogiczne do wiązania azotu atmosferycznego przez brodawki korzeniowe roślin strączkowych. Zdaniem naukowców, niezbędny w tym procesie jest enzym nitrogenaza. Jak do tej pory nie udało im się jeszcze zidentyfikować, jaki szczep bakterii jest odpowiedzialny za proces wiązania azotu atmosferycznego przez kukurydzę.

Kolejnym etapem badań ma być wyjaśnienie, jak przebiega proces wykorzystania przez rośliny azotu pobranego poprzez bakterie.

Odkrycie to naukowcy opisali w internetowym czasopiśmie Plos Biology.

Grzegorz Klusek
Źródło: Top Agrar Polska 12/2018

udostępnij
do góry