Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie we Włoszczowie

Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie we Włoszczowie

2018-09-04

Tegoroczne Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie we Włoszczowie odbyły się w atmosferze pięknej i słonecznej pogody. Obchodom Święta Plonów zawsze towarzyszą radość, śpiew, tańce, liczne wystawy, kiermasze i konkursy, których również tym razem nie mogło zabraknąć.

Świętowanie rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony. Liczne delegacje rolników z poszczególnych powiatów województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele władz powiatowych, burmistrzowie, wójtowie i starostowie zgromadzili się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny, by w sposób duchowy przeżyć to święto i w osobistej modlitwie również podziękować za plony ziemi. Mszę Świętą udekorowały piękne wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje poszczególnych powiatów. Uroku dodawały stroje ludowe, w które ubrane były delegacje wieńcowe. Po zakończonej Mszy Świętej piękny, barwny korowód przemaszerował ulicami Włoszczowy na stadion sportowy, na którym kontynuowano tradycyjne obrzędy dożynkowe.

Tradycją dożynek jest przekazanie przez starostów dożynek bochna chleba władzom samorządowym, by dzielili wszystkim sprawiedliwie tak, by nikomu nie zabrakło. Bochen chleba z rąk starostów dożynek - Anny Chabior z Sudołu w gm. Jędrzejów i Tomasza Ślęzaka z Ewiny w gm. Włoszczowa - odebrał marszałek województwa, jako główny organizator dożynek i przedstawiciel władzy samorządowej. Kolejnym etapem radosnego świętowania było złożenie wieńców dożynkowych. Temu obrzędowi towarzyszył śpiew zespołów ludowych z poszczególnych powiatów, a nawet tańce w rytm dźwięków kapel ludowych. Były powitania gości dożynkowych i przemówienia - nazwijmy to „okolicznościowe”. Przemówienie gospodarza dożynek w małej części poświęcone było pracy rolnika, owocom jego pracy i podzięce za trudy pracy, szczególnie tego roku. W większości zaś poświęcone było ono krytyce obecnego rządu w zakresie prowadzonych działań. Nazwę to hucpą polityczną a nie okolicznościowym przemówieniem. Pragnę przypomnieć, że przemówienia okolicznościowe winny nawiązywać do okoliczności, w jakich są wypowiadane i kierowane. Przemówienia nadają ton, smak i atmosferę uroczystości. Nie poradził sobie również w tej kwestii inny mówca „reprezentujący” polskiego rolnika w Parlamencie Europejskim.

Podczas uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. I miejsce uzyskał wieniec pochodzący z powiatu ostrowieckiego i to on będzie reprezentował nasze województwo podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich w Spale. II miejsce uzyskał wieniec reprezentujący powiat kielecki, a III miejsce wieniec z powiatu sandomierskiego.

Ogłoszono także wyniki konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda - Przyjazna Środowisku”, organizowanego przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą. Oto wyniki:

  • I miejsce - Renata i Piotr Kuźnia, gm. Pacanów, powiat buski.
  • II miejsce - Jakub Stasiak, gm. Obrazów, powiat sandomierski.
  • III miejsce - Agnieszka i Dariusz Miśtal, gm. Radoszyce, powiat konecki.

Sponsorami nagród był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Świętokrzyska Izba Rolnicza oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

W trakcie dożynek ogłoszono również wyniki konkursu „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”, zorganizowanego przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

  • W kategorii „Ekologia i środowisko” zwyciężyli Bożena i Marek Bombowie, Łachów gm. Włoszczowa.
  • W kategorii „Ekologiczne gospodarstwo towarowe" zwyciężyli Olga I Łukasz Gębkowie, Boria gm. Ćmielów.

Gospodarstwa te będą reprezentować nasze województwo w finale krajowym.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły kiermasze i wystawy nowoczesnych maszyn i urządzeń do produkcji rolnej. Swoje stoiska zorganizowały również licznie biorące udział instytucje pracujące na rzecz rolnictwa: Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, bogate stoisko zorganizował oddział ŚODR Modliszewice - Centrum Ogrodnicze w Sandomierzu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, i wiele innych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w relacjach medialnych z tej uroczystości w jednej z wiodących gazet świętokrzyskich - a szczególnie jej wydaniu internetowym - relacjonując wydarzenie w obszernym materiale prasowym i bogatym fotograficznie (200 fotografii), nie ma wzmianki o instytucjach, które nierozłącznie wpisane są w życie zawodowe wsi od wielu dziesiątek lat. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz jego oddział w Sandomierzu zawsze były obok rolnika w tych dobrych, jak i trudnych sytuacjach. To one kreowały postęp w gospodarstwach. Nasi sadownicy i ogrodnicy dziś prezentują najwyższy europejski poziom. Wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa instytucje te wprowadzały świętokrzyskich rolników w trudny i nieznany wówczas obszar zbiurokratyzowanej Unii Europejskiej. Wszyscy, bez wyjątku, rolnicy zostali objęci opieką urzędników tych instytucji, w sposób spokojny i łagodny pokonali bariery biurokratyczne. Do dziś współpraca jest bardzo dobra.

Jerzy Pośpiech

 

 

 

udostępnij
do góry