12 lipca 2018 roku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018r. dotyczące przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. z 2018 r. poz. 1339) potocznie nazywanego programem azotanowym.
Program azotanowy - wymagania wejdą w życie od 26 lipca 2018 r.Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że pojawia się coraz więcej gospodarstw ekologicznych produkujących BIO nasiona. Nasiona ekologiczne polecane są głównie osobom ceniącym zdrowy i ekologiczny tryb życia.
Co należy wiedzieć o ekologicznym materiale siewnym?Nowy „projekt noweli ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz innych ustaw” został w środę pozytywnie zaopiniowany przez Sejmową komisję środowiska po pierwszym czytaniu. W znaczący sposób zwiększa on uprawnienia inspektorów.
Większe uprawnienia dla Inspekcji Ochrony ŚrodowiskaJedną z przyczyn ginięcia pszczół jest zmniejszająca się pula roślin miododajnych na polach uprawnych. Uproszczenia płodozmianów, duży udział zbóż w strukturze zasiewów, zmniejszenie powierzchni uprawy roślin bobowatych i krzyżowych oraz intensyfikacja produkcji na użytkach zielonych powodująca wypadnięcie z runi ziół, zmniejszyły tym samym ilość roślin miododajnych dla pszczół.
Pszczoły lubią bioróżnorodnośćWe wtorek 5 czerwca 2018 roku resort rolnictwa przyjął zaktualizowany Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014-2020. Celem planu jest rozwój rolnictwa ekologicznego i rynku żywności ekologicznej w Polsce.
Wsparcie dla rozwoju rolnictwa ekologicznegoRolnicy często utożsamiają rolnictwo ekologiczne z rolnictwem zrównoważonym. Świadczy to o niedostatecznej wiedzy bądź braku zrozumienia zasad tych dwóch systemów.
Rolnictwo ekologiczne i zrównoważone - co łączy a co dzieli te dwa systemy?Rolnictwo ekologiczne to system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej w obrębie gospodarstwa, oparty na środkach pochodzenia biologicznego i mineralnego, które nie zostały przetworzone technologicznie.
Rolnictwo ekologiczne w pigułce13 marca zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 marca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2018 r. poz. 528).
Zmiana przepisów dotyczących działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020Ważne dla rolników zawierających z pomocnikami umowy o pomocy przy zbiorach chmielu, owoców i warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich! 18 maja 2018 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego, które wprowadzają obowiązek zgłoszenia przez rolnika do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach.
Umowy z pomocnikiem rolnika - ważne informacjePosłowie poparli nowe unijne przepisy dotyczące ekologicznej produkcji oraz oznakowania żywności, zgodnie z porozumieniem osiągniętym przez parlamentarnych negocjatorów oraz ministrów UE 28 czerwca 2017.
Surowsze zasady dotyczące produktów ekologicznych