Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/ASF w województwie lubuskim

ASF w województwie lubuskim

2019-11-15

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w powiecie wschowskim (woj. lubuskie).

Dodatni wynik badania w kierunku ASF uzyskano u padłej samicy dzika, znalezionej w pobliżu drogi łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Z informacji uzyskanych w trakcie dochodzenia epizootycznego wynika, że padnięcie nastąpiło w wyniku wypadku komunikacyjnego. Miejsce znalezienia zwłok dzika zlokalizowane jest poza obszarami objętymi regionalizacją w związku z występowaniem ASF.

Jak podaje Inspekcja Weterynaryjna, dodatnie wyniki badania w województwie lubuskim świadczą o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi na terytorium Polski przypadkami ASF. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km.

Obecnie na miejscu prowadzone są działania związane ze zwalczaniem ASF przez organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W zwołanym posiedzeniu sztabu kryzysowego, wzięli udział Szymon Giżyński - sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem ASF na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz Mirosław Welz - zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Przypadek ASF u dzika w województwie lubuskim wzbudza bardzo poważny niepokój, ponieważ w odległości kilkunastu kilometrów zaczyna się teren województwa wielkopolskiego, z którego pochodzi ponad 36% krajowego pogłowia świń. Część tego obszaru zostanie w najbliższym czasie objętych strefą czerwoną, co wiąże się z nałożeniem na gospodarstwa szeregu ograniczeń związanych z przemieszczaniem zwierząt.

Małgorzata Duda
Źródło: GIW

 

udostępnij
do góry