Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Agroturystyka i produkcja piwa rzemieślniczego jako alternatywne źródła dochodu z działalności rolniczej - relacja z wyjazdu

Agroturystyka i produkcja piwa rzemieślniczego jako alternatywne źródła dochodu z działalności rolniczej - relacja z wyjazdu

2021-10-11

7 października 2021 r. pięćdziesięcioosobowa grupa rolników z województwa świętokrzyskiego i doradców ŚODR Modliszewice odwiedziła powiat staszowski. Na trasie wycieczki znalazły się dwa punkty: Butik Śliwkowy w Szydłowie oraz Browar Popiel w Kurozwękach. Tematem wyjazdu były „Alternatywne źródła dochodu z działalności rolniczej. Produkcja piwa rzemieślniczego oraz agroturystyka”.

Butik Śliwkowy w Szydłowie

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w butiku Agnieszki Wierzbickiej-Baxter - właścicielki marki Purple Valley. Pani Agnieszka to matka sukcesu wielu fantastycznych produktów na bazie śliwki, jak chociażby Szydłowianki® - śliwki w czekoladzie, ketchupu śliwkowego czy powideł śliwkowych. W swym butiku prezentuje ona całą gamę produktów - nie tylko tych opatrzonych własną marką, ale również wytwarzanych przez lokalnych producentów.

Śliwy w gminie Szydłów stanowią ponad 80% wszystkich upraw. Na powierzchni ok. 2000 ha produkuje się rocznie ponad 20 000 ton owoców, co stanowi około 20% ogólnej produkcji krajowej. Wokół zabytkowego średniowiecznego miasteczka rozciąga się zapierający dech w piersiach widok malowniczych sadów przepełnionych kolorem purpury (stąd nazwa marki - Purple Valley).

Uczestnicy wyjazdu przekonali się, że piękny średniowieczny Szydłów - zwany też Doliną Purpurową, Kamiennym Miastem czy Polskim Carcassone - jest bezapelacyjną stolicą śliwki. To urokliwe miasteczko może pochwalić się bogatą i piękną historią, o czym zresztą szczegółowo podczas swego wykładu opowiedziała nam pani Agnieszka.

”…Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się rodzinną firmą z Szydłowa, pełną pasji i lokalnego patriotyzmu. Śliwki uprawiali już nasi pradziadkowie, jesteśmy więc kolejnym pokoleniem sadowników. Stworzyliśmy SZYDŁOWIANKĘ Śliwkę w Czekoladzie, aby rozesłać ją w świat z zaproszeniem do naszego pięknego, magicznego Szydłowa…” - podkreślała Agnieszka Wierzbicka-Baxter.

Browar Popiel w Kurozwękach

Kolejnym punktem na trasie wycieczki był Zespół Pałacowo-Parkowy w Kurozwękach. Uczestnicy mieli okazję podziwiać z bliska jedyne w Polsce stado bizonów amerykańskich podczas safari wśród tych pięknych zwierząt. Bizony zostały sprowadzone do Kurozwęk w 2000 roku przez Marcina Popiela i do dziś cieszą się wielką popularnością wśród turystów.

W ofercie pałacowej restauracji można znaleźć wyśmienite burgery i pizzę z mięsem z bizona z tutejszej hodowli. Można też zakupić smalec Apacza z bizonem, a także pasztet z bizonem

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników wycieczki cieszyła się również wizyta w pierwszym w województwie browarze restauracyjnym. Pan Andrzej Popiel oprowadził nas po swym browarze i opowiedział o wszystkich etapach wytwarzania lokalnego piwa - krok po kroku. Uczestnicy mieli też okazję do jego degustacji.

Warto podkreślić, że zarówno Szydłowianka® - śliwka w czekoladzie, jak i piwo Pan Paweł zostały laureatami prestiżowej nagrody Perła 2021, przyznawanej przez krajową kapitułę ogólnopolskiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów dla wyjątkowych produktów tradycyjnych.

Serdecznie dziękujemy naszym gospodarzom - pani Agnieszce Wierzbickiej-Baxter za bardzo ciekawy i inspirujący wykład na temat śliwki szydłowskiej, a także jej degustację pod wieloma postaciami, oraz panu Andrzejowi Popielowi za gościnę w Zespole Pałacowo-Parkowym i oprowadzenie grupy po browarze.

Kto nie był, niech żałuje i czym prędzej tu przybywa! Zapraszamy!

Justyna Żak-Wójcik

  • browarpopiel.pl
  • stolicasliwki.pl
udostępnij
do góry