Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Kolejne dwa ogniska ASF w Świętokrzyskiem

Kolejne dwa ogniska ASF w Świętokrzyskiem

2021-11-23

ASF dzikW województwie świętokrzyskim potwierdzone zostały dwa kolejne ogniska ASF. Jest to piąte i szóste ognisko w naszym województwie oraz 120. i 121. ognisko w Polsce.

Pierwsze z nich odnotowano 20 listopada w powiecie kieleckim, w gospodarstwie utrzymującym 34 świnie, położonym w miejscowości Drugnia w gminie Pierzchnica, w odległości ok. 6 km od poprzedniego ogniska ASF, które pod koniec października potwierdzono w sąsiedniej gminie Chmielnik. Jest to obszar objęty ograniczeniami III (strefa czerwona) zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r., ustanawiającym szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Drugie ognisko potwierdzono 22 listopada w miejscowości Nowy Dwór w gminie Krasocin w powiecie włoszczowskim, w gospodarstwie utrzymującym 130 świń. Miejscowość ta położona jest poza obszarami objętymi restrykcjami.

Trwają prace związane z likwidacją ogniska, wytypowanie i kontrola gospodarstw kontaktowych, a także wyznaczenie stref zapowietrzonej i zagrożonej.

Przypominamy, że na obszarach objętych ograniczeniami właściciele stad trzody chlewnej powinni posiadać plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstwa zatwierdzony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Posiadanie planu bezpieczeństwa biologicznego jest jednym z wymagań zawartych w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń zwanego dalej RWK 2021/605. Wymóg ten stanowi podstawę do możliwości dokonania przemieszczeń świń z gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami II i III poza obszary objęte ograniczeniami określone w załączniku I do rozporządzenia 2021/605. Więcej informacji: www.sodr.pl/main/aktualnosci/Wazna-informacja-dla-hodowcow-swin-plan-bezpieczenstwa-biologicznego-do-30-listopada-/idn:2166

Małgorzata Duda
Źródło: WIW

udostępnij
do góry