Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Komosa biała - jej charakterystyka i zwalczanie w zbożach ozimych

Komosa biała - jej charakterystyka i zwalczanie w zbożach ozimych

2020-09-28

Komosa biała (Chenopodium album, inaczej nazywana lebiodą) jest chwastem pospolitym, który występuje na wszystkich typach gleb. Wykazuje słabe zdolności do zimowania, ale w całym okresie wegetacji wzrasta, dzięki czemu rozwija się w uprawach roślin ozimych, np: w zbożach.

Komosa rozwija się, rozrasta i rozmnaża się bardzo szybkim tempie. Ze względu na swoją konkurencyjność ogranicza roślinom uprawnym dostęp do wody, związków mineralnych, światła słonecznego, jak również miejsca do rozwoju. Może ona osiągnąć ponad 2 metry wysokości oraz wydać kilkanaście tysięcy łatwo rozsiewalnych nasion, które są w stanie przetrwać ponad 30 lat. W nasionach utrzymuje się silna wilgoć, dlatego już kilkanaście sztuk komosy na 1 ha sprawia duże problemy z przechowywaniem zboża w magazynach. Próg szkodliwości dla komosy białej wynosi 0,5-2 szt./m2, a brak ingerencji w znaczący sposób może zmniejszyć plonowanie.

Zwalczanie

Komosa biała jest niepożądanym i bardzo uciążliwym chwastem. Do jej zwalczania powinno się zastosować jedynie dobrze dobrane herbicydy o udokumentowanej skuteczności.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • www. blog.fmcagro.pl
  • www.innvigo.com
  • www.elvita.com.pl

zdj. tytułowe: pixabay.com

udostępnij
do góry