Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Na Wniebowzięcie pokończone żęcie” - relacja z dożynek w Wólce Tarłowskiej

„Na Wniebowzięcie pokończone żęcie” - relacja z dożynek w Wólce Tarłowskiej

2023-09-07

Obżynek, okrężne, wieńczyny to największe święto gospodarskie w rolniczym kalendarzu. Dożynki to czas niedługo po święcie Matki Boskiej Zielnej w myśl przysłowia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”.

Wieńce dożynkowe są uwite z kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz kwiatów. Nie mogą zawierać elementów sztucznych. Niegdyś miały kształt korony, dziś przybierają przeróżne formy. Za podtrzymanie tradycji odpowiadają przede wszystkim koła gospodyń wiejskich. Dawniej umieszczano w nich żywe koguty lub kaczęta, co miało zapewniać zdrowy przychówek gospodarski.

3 września 2023 r. odbyły się dożynki w Wólce Tarłowskiej, które rozpoczęła msza święta na boisku Klubu Sportowego. Po niej odbyła się oficjalna część uroczystości: korowód, dzielenie chlebem, ośpiewanie i prezentacja wieńców dożynkowych. Od godziny 18:00 rozpoczęła się gala zespołów Disco Polo: Respekt, „Shlagerband” z oraz „DISCOBOYS”.  Panie z lokalnych kół gospodyń wiejskich bardzo zaangażowały się w przygotowanie różnych dań oraz wypieków, które można było degustować za darmo. Prezentowało się kilka instytucji rolniczych, m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarłowie, Bank Spółdzielczy w Ożarowie, PZDR w Opatowie, który służył doradztwem zainteresowanym osobom.

Pamiętajmy o wartości dokumentowania dożynek na fotografiach, aby został ślad tej nietrwałej dziedziny obrzędowej.

Magdalena Wielgus

udostępnij
do góry