Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/"Nauka i doradztwo - praktyce rolniczej" na XXV Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach

"Nauka i doradztwo - praktyce rolniczej" na XXV Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach

2019-03-26

W dniach 15-17 marca 2019 roku odbyła się 25. edycja Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. Obok najświeższych nowości techniki rolniczej - tj. ciągników, kombajnów i najróżniejszych sprzętów do mechanizacji produkcji roślinnej, zwierzęcej i ogrodniczej, nawozów, materiałów siewnych, środków ochrony roślin, pasz oraz licznych systemów organizacji produkcji - dla zwiedzających dostępna była wszechstronna oferta doradcza. W tegorocznych Targach prezentowało się ponad 750 firm z 25 krajów, a ekspozycja wystawowa zajmowała rekordową powierzchnię 66 tysięcy metrów kwadratowych, na których wystawiono prawie 1000 maszyn.

Uroczyste otwarcie targów miało miejsce z udziałem wicepremier Beaty Szydło oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Udział wzięli także gospodarze województwa: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek.

„Nauka i doradztwo - praktyce rolniczej”, pod taką nazwą funkcjonowało wspólne stoisko jednostek doradztwa rolniczego (Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz ośrodki doradztwa rolniczego) oraz placówek naukowo-badawczych podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dostępni tam specjaliści prowadzili konsultacje w zakresie technologii produkcji rolniczej, instrumentów finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przetwórstwa produktów rolnych na poziomie gospodarstwa, rolniczego handlu detalicznego, a także wdrażania rozwiązań innowacyjnych w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i ona obszarach wiejskich (SIR) i działania „Współpraca”. Na stoisku można było pozyskać również specjalistyczną literaturę oraz periodyki publikowane przez ww. jednostki. Swoje najnowsze osiągnięcia, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa, prezentowało dziesięć instytutów naukowych, które reprezentowali m.in. pracownicy będący ich autorami/twórcami.

Targi to także okazja do podsumowań. W tym Roku Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego otrzymała Hodowla Roślin Strzelce Sp. o. o. grupa IHAR w Strzelcach za skuteczne wdrażanie postępu hodowlanego w rzepaku i zbożach oraz propagowanie nowoczesnych metod hodowli w oparciu o najnowsze osiągnięcia nauki krajowej i światowej.

W trakcie Agrotechu odbyło się również wiele wydarzeń merytorycznych. Warto tu wspomnieć o czterech panelach dyskusyjnych, które zorganizowało Centrum Doradztwa Rolniczego. Uczestnicy pierwszego panelu rozmawiali na temat opracowywania i wdrażania innowacji do praktyki rolniczej, przyznawania pomocy w ramach działania „Współpraca” PROW 2014-2020. Drugi z paneli dotyczył uprawy konopi włóknistych w gospodarstwach rolnych. Dyskutowano na temat uprawy konopi na kwalifikowany materiał siewny, na temat techniki zbioru konopi na nasiona. Zainteresowani usłyszeli o historii uprawiania konopi na świecie oraz ustawie regulującej hodowlę tych roślin w Polsce. Na temat ograniczenia strat azotu w produkcji rolniczej dyskutowano podczas kolejnego panelu, trzeciego. Tematyka dotyczyła programu azotanowego i jego wdrażania w Polsce. Podkreślano problemy związane z brakiem okresu przejściowego we wprowadzaniu programu. Innowacjom w produkcji mleka poświęcony był czwarty z paneli. Rozmawiano tu na temat żywienia zwierząt, automatyzacji w pozyskiwaniu mleka, zarządzania stadem bydła mlecznego w kontekście rozrodu czy zdrowotności zwierząt.

Michał Kowalczyk
Koordynator SIR w województwie świętokrzyskim

25. edycja Targów Techniki Rolniczej AGROTECH

udostępnij
do góry