Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/O Rolniczym Handlu Detalicznym w Inkubatorze Przetwórczym

O Rolniczym Handlu Detalicznym w Inkubatorze Przetwórczym

2019-01-25

Przewodnim tematem spotkania użytkowników i sympatyków Inkubatora Przetwórczego, do którego to grona zaliczają się także specjaliści Działu Ogrodnictwa ŚODR, był tym razem Rolniczy Handel Detaliczny (RHD). Podczas spotkania 22 stycznia 2019 r. w Dwikozach k. Sandomierza prezentowane były doświadczenia w prowadzeniu Inkubatora oraz bieżący i planowany zakres jego działalności. Wywiązała się dyskusja generująca cenne uwagi i sugestie użytkowników Inkubatora, dotyczące korzystania z jego infrastruktury w  zakresie przetwarzania owoców i warzyw.

W tematyce RHD omówiono podstawy prawne, proces rejestracji oraz zasady znakowania produktów.

Rolniczy Handel Detaliczny to pojęcie wprowadzone ustawowo 1 stycznia 2017 r. w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników. Jego podstawowe założenia są następujące:

  • sprzedaż żywności, wytworzonej z przetworzonych surowców wyprodukowanych w gospodarstwie metodami nieprzemysłowymi przez rolnika lub jego rodzinę;
  • surowiec użyty do produkcji musi pochodzić przynajmniej w 50% z własnego gospodarstwa;
  • żywność jest sprzedawana konsumentowi ostatecznemu.

1 stycznia 2019 roku wprowadzono istotne dla rolników regulacje prawne, które spowodowały podwyższenie kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych do 40 tys. zł oraz poszerzyły zakres odbiorców wyprodukowanych środków spożywczych. Obecnie możliwa jest sprzedaż do sklepów, restauracji, stołówek i innych podobnych placówek, zlokalizowanych na terenie województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach RHD oraz na terenie powiatów lub miast, stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województw, sąsiadujących z tym województwem.

Rolnik, który chce prowadzić sprzedaż żywności pochodzenia roślinnego w ramach RHD, zgłasza ten zamiar do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w postaci „Wniosku o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej”. Oznaczenie miejsca sprzedaży powinno być czytelne i widoczne dla konsumenta, zawierać napis „Rolniczy Handel Detaliczny” i inne dane np. imię i nazwisko lub nazwę, a także adres. Rolnik powinien zapewnić spełnienie podstawowych wymagań sanitarnych oraz prowadzić ewidencję sprzedaży.

Określone zostały także limity sprzedaży produktów. W przypadku przetworów z owoców i warzyw wynoszą one:

  • soki owocowe - 6 700 l;
  • soki warzywne - 10 000 l;
  • dżemy - 3 400 kg;
  • susze owocowe - 1 600 kg;
  • kiszonki warzywne - 5 000 kg;
  • marynaty warzywne - 3 400 kg.

Jak do tej pory tylko kilkanaście podmiotów z naszego województwa złożyło wniosek do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, natomiast w powiecie sandomierskim nie zarejestrowano żadnego. Miejmy nadzieję, że sytuacja ta ulegnie niebawem znacznej poprawie. Zmiany są wprowadzone niedawno, doradcy ŚODR docierają już z informacjami na ich temat do potencjalnych zainteresowanych. Inkubator w Dwikozach, udostępniający infrastrukturę dla rolników, oprócz tego, że prowadzi doradztwo technologiczne w zakresie przetwórstwa i znakowania gotowych produktów, także zachęca rolników do zainteresowania się tematem RHD.

Elżbieta Krempa

kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
rtf Wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej 2019-01-28 103,3KB pobierz plik: Wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej

udostępnij
do góry