Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Promując innowacje podczas VIII Świętokrzyskiego Święta Zalewajki

Promując innowacje podczas VIII Świętokrzyskiego Święta Zalewajki

2018-07-10

W niedzielę 8 lipca 2018 roku w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej odbyło się VIII Świętokrzyskie Święto Zalewajki. O tytuł najlepszej walczyło 15 zespołów z 7 gmin: Bieliny, Górno, Miedziana Góra, Zagnańsk, Nowa Słupia, Łopuszno i Morawica. Impreza była doskonałą okazją do promocji wśród mieszkańców obszarów wiejskich naszej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Tematem przewodnim święta byłą oczywiście zalewajka, stąd każda z drużyn miała za zadanie przygotować tradycyjna zalewajkę. Pięcioosobowa komisja oceniała potrawę w trzech kategoriach: smak, estetyka podania oraz zgodność z tradycją. Najsmaczniejsza okazała się zalewajka skorzeszycka przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Skorzeszyc w gminie Górno. Zalewajka zwycięskiej drużyny to połączenie wielu składników - znaleźć w niej można było borowiki, wiejską kiełbasę, mięso wędzone, czosnek, ziele angielskie, pieprz, lubczyk, majeranek, gałkę muszkatołową i oczywiście ziemniaki. Na drugim miejscu znalazła się zupa autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich Szwedzkie Babeczki z Napękowa, a trzecim Koło Gospodyń Wiejskich Świętokrzyskie Niezapominajki ze Starej Słupi. Pozostałe startujące zespoły otrzymały wyróżnienia.

Oprócz konkursu na najlepszą zalewajkę, który był główna atrakcją, organizatorzy zapewnili zwiedzającym bogaty program artystyczny. Przez cały czas trwania imprezy na scenie występowały lokalne zespoły wokalne i taneczne oraz soliści. Swoje stoiska promocyjne przygotowały różne instytucje i organizacje między innymi Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, Oddział Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Kielcach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach, a w tym także nasz Ośrodek, który za cel główny obrał promocję Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich wśród lokalnych przetwórców i twórców potraw.

Nie dało się ukryć, iż podczas imprezy o tak swoistym charakterze, głównym tematem zainteresowania będzie problem tworzenia marki produktu i jego promocji. Dlatego wśród odwiedzających nasze stoisko, tematem głównego zainteresowania była jedna z operacji realizowana przez nasz Ośrodek w ramach Sieci pt. „Stymulowanie rozwoju rynku produktów regionalnych poprzez markę Świętokrzyska Kuźnia Smaków”, której celami m.in. było przedstawienie innowacyjnych form wykreowania i urynkowienia wybranych produktów tradycyjnych poprzez sieć ciekawostek kulinarnych regionu, zwiększenie wiedzy wśród mieszkańców wsi na temat roli produktów lokalnych i tradycyjnych w rozwoju obszarów wiejskich, nowatorskie podejście w budowaniu marki oraz przedstawienie innowacyjnych sposobów wspierania przetwórstwa tradycyjnego żywności na poziomie gospodarstwa i jej form sprzedaży. Duże zainteresowanie tematem przełożyło się również na liczne pytania związane z działaniem „Współpraca”, którego celem jest wpieranie innowacyjności na obszarach wiejskich, rozumianej w bardzo szerokim kontekście (np. budowania marki). Wiele osób zadeklarowało przy tym chęć współpracy z naszą Siecią, a przede wszystkim chęć udziału w podobnych tematycznie operacjach realizowanych w ramach Sieci.

Magdalena Olszewska
Broker innowacji

udostępnij
do góry