Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Realizacja II etapu operacji partnerskiej Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu

Realizacja II etapu operacji partnerskiej Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu

2018-11-05

Projekt opracowany i realizowany przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Ws
i.

 

W dniach 22-24 października 2018 roku Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, który jest partnerem naszego Ośrodka w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie oraz partnerem KSOW zrealizował drugą część operacji partnerskiej jaką był trzydniowy wyjazd studyjny na Podlasie dla 26 uczestników pt. „Partnerska współpraca w tworzeniu, promocji i dystrybucji produktów rolno-spożywczych, przykłady innowacyjnych rozwiązań” organizowanego w ramach projektu „Budowanie grupy partnerskiej ukierunkowanej na innowacyjne metody produkcji i przetwórstwa na Ziemi Sandomierskiej”.

Pierwszym etapem tej operacji była dwudniowa konferencja, która obyła w dniach 28-29 sierpnia br., a sam wyjazd studyjny był jej kolejnym elementem. Program wyjazdu obejmował wizyty w miejscach, które są dobrym przykładem współpracy i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w temacie przetwarzania i sprzedaży produktów z gospodarstw.

Miejsca na trasie wizyt, na których odbywały się spotkania realizują projekt partnerski przedsiębiorców pn. „Utworzenie sieci wzajemnej współpracy w ramach krótkich łańcuchów dostaw, produktów i usług lokalnych”.

Spotkania w ramach wyjazdu studyjnego:

  • LGD „Tygiel Doliny Bugu”,
  • Pasieka Nadbużańska w Skrzeszewie,
  • wizyta w lokalnym browarze BROVCA Cecele,
  • Gospodarstwo Sadownicze z tłocznią soków,
  • Wizyta w firmie „Dażynka” Nadbużańskie Smaki, producent serów i wędlin,
  • Centrum Edukacji Przyrodniczej w Korycinach,
  • firma Dary Natury, produkcja herbat, przypraw, mieszanek ziołowych, olejarnia,
  • Podlaski Ogród Botaniczny, kolekcji roślin leczniczych i aromatycznych.

Planowane w projekcie działania (konferencja, wyjazd studyjny) miały na celu aktywizację mieszkańców z terenów wiejskich, zachęcanie ich do współpracy i inspirowanie do rozwoju przedsiębiorczości w zakresie lokalnego przetwórstwa, a także wdrażanie i upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań dotyczących przetwórstwa i dystrybucji lokalnych produktów oraz inicjowanie i wspieranie współpracy partnerskiej prowadzącej do zbudowania modelowego zawiązania współpracy (grupy operacyjnej) producentów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, instytucji doradczych, jednostek naukowych i innych podmiotów branży rolno-spożywczej, kreujących innowacje.

Izabela Niedobit

Wyjazd studyjny pt. „Partnerska współpraca w tworzeniu, promocji i dystrybucji produktów rolno-spożywczych, przykłady innowacyjnych rozwiązań”

 

 

udostępnij
do góry