Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Relacja z seminarium „Gospodarstwa opiekuńcze - badania potencjału społecznego i rynkowego”

Relacja z seminarium „Gospodarstwa opiekuńcze - badania potencjału społecznego i rynkowego”

2022-05-20

"Gospodarstwa opiekuńcze - badania potencjału społecznego i rynkowego” to temat seminarium, które odbyło się 18 maja 2022 r. w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. 

Projekt ten realizuje konsorcjum, na czele którego stoi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie we współpracy z ośrodkami doradztwa rolniczego. W spotkaniu wzięli udział rolnicy, samorządowcy, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne oraz podmioty zamierzające w przyszłości uruchomić działalność opiekuńczą.

Zaproszonych gości przywitała Agnieszka Pietrzak, zastępca dyrektora ŚODR Modliszewice, która przedstawiła cel i zakres tematyczny spotkania oraz założenia projektu „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych GROWiD”, w ramach którego przeprowadzone zostało seminarium.

Głównym celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych wyników badań potencjału społecznego i rynkowego, które przedstawiła prof. Wioletta Knapik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Badania dotyczyły potencjału jednostek samorządu terytorialnego, wpływu zróżnicowania terytorialnego na uwarunkowania powstawania gospodarstw opiekuńczych oraz potencjału w zakresie świadczenia usług społecznych i opiekuńczych dla osób starszych. Pani profesor mówiła też o potrzebach i oczekiwaniach osób starszych w zakresie usług społecznych i opiekuńczych oraz opinii opiekunów osób starszych dotyczących potrzeb seniorów.

Według założeń projektu gospodarstwo opiekuńcze będzie mogło być prowadzone przez rolnika, a świadczone w nim usługi będą tylko rozszerzeniem i uzupełnieniem prowadzonej działalności rolniczej. Zakres usług opierał się będzie na rolniczym potencjale gospodarstwa i obejmował będzie zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne dostosowane do potrzeb podopiecznych.

Ten ciekawy i budzący emocje temat, wywołał ożywioną dyskusję, podczas której uczestnicy spotkania mogli przedstawić swój punkt widzenia. Wypowiedzi dotyczyły warunków lokalowych, wyposażenia, form prowadzenia zajęć, ilości pensjonariuszy, kosztów prowadzenia działalności, jak też predyspozycji i kwalifikacji opiekunów. Wszelkie propozycje i uwagi zostały skrupulatnie zanotowane i posłużą do wypracowania modelowego gospodarstwa opiekuńczego oraz uwarunkowań prawnych świadczenia usług opiekuńczych.

Anna Michalska

udostępnij
do góry