Rośliny

Znaleziono wiadomości: 639.

  • Wapnowanie przyjazne środowisku 2018-09-28

    Wapnowanie przyjazne środowisku

    Wapnowanie jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych - jest elementem zrównoważonego nawożenia roślin i pozytywnie wpływa na środowisko przyrodnicze.

    Wapnowanie przyjazne środowisku
  • Glifosat szkodzi pszczołom? 2018-09-28

    Glifosat szkodzi pszczołom?

    Naukowcy i organizacje ochrony przyrody od lat apelują o postępującym zjawisku jakim jest wymieranie pszczół na świecie i winią za ten fakt współcześnie stosowane środki ochrony roślin.

    Glifosat szkodzi pszczołom?
  • Jesienne nawożenie użytków zielonych 2018-09-28

    Jesienne nawożenie użytków zielonych

    Jesień to dobry moment na zastosowanie nawozów naturalnych i organicznych na łąkach oraz pastwiskach. Do nawozów tych, produkowanych w gospodarstwie, należą obornik i komposty.

    Jesienne nawożenie użytków zielonych
  • Zastosowanie Kozłka Lekarskiego 2018-09-26

    Zastosowanie Kozłka Lekarskiego

    Kozłek lekarski to bardzo popularna roślina lecznicza z rodziny kozłkowatych. Jest on również znany pod wieloma innymi nazwami zwyczajowymi, m.in. waleriana, kocia trawa oraz biedrzan. Posiada kłącza czyli podziemne łodygi oraz korzeń. Składowe elementy rośliny mają zastosowanie w lecznictwie.

    Zastosowanie Kozłka Lekarskiego
  • Jesienne wapnowanie użytków zielonych 2018-09-24

    Jesienne wapnowanie użytków zielonych

    Jesień, zwłaszcza późna, to dobry okres, aby zaplanować wapnowanie użytków zielonych. Jest ono jednym z elementów prawidłowej gospodarki łąkowej, ponieważ w warunkach optymalnego odczynu gleby możliwa jest produkcja dużych ilości, dobrej jakościowo paszy dla przeżuwaczy.

    Jesienne wapnowanie użytków zielonych
  • Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla inno 2018-09-24

    Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki

    19 września w Warszawie w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja z cyklu Innowacyjne Rozwiązania dla Polskiego Rolnictwa. Głównym tematem spotkania było omówienie uprawy i produkcji roślin włóknistych i zielarskich w celach przemysłowych. Konferencja pt. „Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki” skierowana była do Izb Rolniczych, organizacji i związków rolników,

    Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki
  • Na przewódki jeszcze czas 2018-09-24

    Na przewódki jeszcze czas

    Jeżeli z jakiś przyczyn nie uda się wysiać zbóż ozimych, warto zastanowić się nad uprawą przewódek

    Na przewódki jeszcze czas
  • Czas zbioru kukurydzy - uwaga na mikotoksyny! 2018-09-21

    Czas zbioru kukurydzy - uwaga na mikotoksyny!

    Choroby kukurydzy są przyczyną spadku wysokości plonu, jak również pogorszenia jego jakości, w tym możliwością skażenia przez mikotoksyny. Przyczyną pojawienia się w ziarnie mikotoksyn jest porażenie kukurydzy przez grzyby z rodzaju Fusarium. Patogen ten często poraża rośliny kukurydzy, a w szczególności kolby, wywołując fuzariozę kolb.

    Czas zbioru kukurydzy - uwaga na mikotoksyny!
  • Zasady nawożenia w rolnictwie zrównoważonym 2018-09-18

    Zasady nawożenia w rolnictwie zrównoważonym

    Rolnictwo zrównoważone jest systemem produkcji wykorzystującym w harmonijny sposób postęp biologiczny i techniczny w uprawie, nawożeniu i ochronie roślin. W rolnictwie zrównoważonym przemysłowe środki produkcji, nawozy, środki ochrony roślin stosuje się w ilościach umiarkowanych (niezbędnych) i dąży się do najbardziej efektywnego ich wykorzystania.

    Zasady nawożenia w rolnictwie zrównoważonym
  • O uprawie soi w Polsce 2018-09-18

    O uprawie soi w Polsce

    Soja jest jedną z najbardziej wartościowych roślin uprawnych. Podobnie jak inne rośliny bobowate jest ona doskonałym przedplonem dla roślin okopowych oraz zbożowych. Zaopatruje glebę w azot, współżyjąc również z bakteriami brodawkowymi oraz przyczynia się do znacznego wzrostu zawartości próchnicy w glebie.

    O uprawie soi w Polsce

  

do góry