Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jak poprawić jakość owoców maliny?

Jak poprawić jakość owoców maliny?

2021-07-19

Owoce maliny

Na wielu plantacjach malin rozpoczęły się zbiory owoców. Obecnie owocują odmiany letnie na pędach dwuletnich, niedługo zaczną owocować maliny jesienne, owocujące na pędach jednorocznych. Parametry owoców, takie jak: wielkość, barwa, kształt, połysk, są ważnym kryterium przy ich wyborze przez konsumentów. Bardzo ważny jest też smak i trwałość pozbiorcza. Każdemu producentowi zależy na uzyskaniu smacznych, jędrnych i trwałych owoców, cieszących konsumentów.

W okresie owocowania plantacje malin należy chronić przed szarą pleśnią, ale należy dobierać preparaty o krótkim okresie karencji lub stosować preparaty biologiczne, takie jak Polyversum WP lub Serenade ASO. Obecnie występują wysokie temperatury, dlatego też na liściach mogą występować objawy niedoboru składników pokarmowych, co wynika z trudności z pobraniem z podłoża. W związku z tym rośliny należy wspomagać nawozami dolistnymi, w celu poprawy kondycji roślin oraz jakości i trwałości zbieranych owoców.

Duże, jędrne i trwałe owoce malin są chętnie kupowane przez konsumentów, a chcąc takie uzyskać należy zapewnić roślinom odpowiednie zaopatrzenie, m.in. w wapń. Do dokarmiania roślin można użyć jednego z wielu dostępnych na rynku nawozów dolistnych zawierających wapń, tj.: saletra wapniowa, Wapnovit, Biocal, Rosatop Ca, Calciminal, Viflo Cal S.

Drugim ważnym składnikiem wpływającym na jakość owoców jest krzem, który w połączeniu z zabiegami nawozami wapniowymi pozwoli na uzyskanie jędrnych, trwałych i zdrowych owoców. Można użyć nawozu zawierającego tylko krzem lub inny zawierający obydwa składniki. Preparat o nazwie Barrier Si-Ca zawiera wapń i krzem połączony kompleksem organicznym, nawóz może być stosowany łącznie z fungicydami.

Nawozy dolistne z krzemem to m.in.: YaraVita Actisil, Pro Horti SiMax, Optysil, ASX Krzem plus, Herbagreen.

Na smak owoców wpływa też odpowiednie zaopatrzenie w potas. W tym celu można zastosować dolistnie saletrę potasową, Alkalin K+Si , Ener-K.

W celu dokarmienia roślin i poprawy kondycji roślin można też użyć nawozu wieloskładnikowego, np. z grupy Kristalon czy Pro Horti Plus.

Dawki nawozów należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Zabiegi należy wykonywać rano lub wieczorem, przy temperaturze powietrza wynoszącej do 25°C. Niższe z zalecanych dawek stosujemy na młode rośliny oraz w okresach występowania wysokiej temperatury i słonecznych dni. Odżywianie pozakorzeniowe można stosować w odstępach 5-7 dni. Zalecana ilość cieczy użytkowej to 500-1000 l/ha.

tekst i zdjęcie: Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry