Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Kruszyna pospolita - zioła z natury

Kruszyna pospolita - zioła z natury

2020-12-22

Zdarza się, że w naszym gospodarstwie lub jego otoczeniu rośnie wiele krzewów bądź drzew, o właściwościach, których nawet nie wiemy, a warto byłoby się z nimi zapoznać. Jednym z takich gatunków roślin jest kruszyna pospolita.

Jest to z reguły niewielkie drzewo lub częściej krzew, a nazwę kruszyna zawdzięcza prawdopodobnie swoim kruchym gałązkom. Kruszyna pospolita (Frangula alnus, zwana także szakłak kruszyna, kruszewina, wilczyna), dobrze rośnie na glebach wilgotnych, o pH lekko kwaśnym, próchnicznych. Stanowisko dla kruszyny może być zarówno słoneczne, jak i półcieniste. W polskich warunkach roślina jest wytrzymała na mróz. Kruszyna pospolita kwitnie w maju i może przedłużać kwitnienie do nawet września.

Owoce kruszyny po zapyleniu przez owady są okrągłego kształtu, początkowo zielone, potem przybierają barwę czerwoną, a następnie połyskującą czarną. Świeże owoce kruszyny są niejadalne dla ludzi - mogą powodować zatrucia, silne biegunki i wymioty. Owoce stanowią jesienią pożywienie dla przelatujących ptaków. Owoce kruszyny są wykorzystywane w lecznictwie dopiero po ich wysuszeniu w suszarniach w temperaturze 60°C.

Bardzo przydatnym surowcem kruszyny jest jej kora, którą możemy pozyskiwać w okresie wiosennym. Kora kruszyny ma właściwości żółciopędne, dlatego też jest wykorzystywana przy chorobach pęcherzyka żółciowego, ale też w chorobach wątroby. Antrazwiązki zawarte w korze i owocach kruszyny działają przeczyszczająco. Kora kruszyny jest dostępna w sklepach zielarskich i jest jednym z najczęściej stosowanych naturalnych środków przeczyszczających. Stosowana jako lek łagodnie przeczyszczający, pobudzający perystaltykę jelita grubego. Podobnie jak owoców - tak również kory nie można używać zebranej w stanie świeżym. Korę zbieramy wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści, należy ją suszyć w temperaturze 100°C przez co najmniej 2 godziny. Korę należy zbierać tylko z pędów młodych i zdrowych 2-3 letnich, gdy tylko daje się ona oderwać lekko wraz z łykiem.

Najpierw tniemy młode gałązki, następnie kroimy korę na 30 cm odcinki i przecinając każdy odcinek wzdłuż podważamy korę tępą stroną noża oddzielając korę od drewna. Grubość kory nie powinna przekraczać 2 mm. Uzyskując korę należy bezwzględnie pamiętać, aby robić to na gałązkach już odciętych od krzewu, a nigdy nie wykonywać tego zabiegu na krzewie jeszcze rosnącym.

tekst i zdjęcie: Małgorzata Miłek

Źródło:

  • ziolove.pl/kruszyna-pospolita-kora-kruszyny-pospolitej-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-ziolove-pl
  • Bruno P. Kremer - Drzewa i krzewy (atlas)
udostępnij
do góry