Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Zrzeszanie rolników sposobem podnoszenia konkurencyjności produkcji rolniczej” - relacja z wyjazdu studyjnego

„Zrzeszanie rolników sposobem podnoszenia konkurencyjności produkcji rolniczej” - relacja z wyjazdu studyjnego

2022-12-01

 

W dniach 22-24 listopada 2022r. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zorganizował wyjazd studyjny dla rolników i doradców z województwa świętokrzyskiego, w ramach realizacji operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pod nazwą „Zrzeszanie rolników sposobem podnoszenia konkurencyjności produkcji rolniczej”. Podczas wyjazdu odbyły się wizyty w grupach producentów rolnych województwa pomorskiego. Przedstawiciele grup podjęli się tematycznych prezentacji ich działalności.

Pierwszy dzień. W miejscowości Starynia uczestnicy mieli okazję spotkać się z przedstawicielem firmy ”FASGRO Sp. z o.o. Jest to grupa specjalizująca się w uprawie grochu na zielono, fasolki szparagowej czy kukurydzy na ziarno. W 2011 roku firma wystąpiła o pomoc finansową w ramach działania „Tworzenie i funkcjonowanie grup producentów owoców i warzyw”, którą zawiązało 5 rolników. Grupa została uznana jako organizacja producentów owoców i warzyw w lutym 2016 roku. Obecnie baza udziałowców liczy 47 członków, dysponują ok. 2500 ha gruntów rolnych pod zasiewami.

Spotkanie rozpoczął Wojciech Łabętowicz, pracownik ŚODR Modliszewice a następnie przedstawiciele grupy, na czele z wiceprezesem Marcinem Puzio, w szczegółach opowiedzieli historię grupy producentów. Mówili, w jaki sposób organizują sieć sprzedaży oraz przedstawili swoją ofertę handlową. Dla słuchaczy bardzo ważną kwestią okazała się współpraca wewnątrz grupy i w jaki sposób w oparciu o własny park maszynowy organizują zbiór płodów rolnych czy zaopatrzenie w środki produkcji. Przedstawiciel grupy podał przykłady firm, od których pozyskują nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny. Pytania zgromadzonych dotyczyły również kwestii rozwiązywania problemów oraz kierowania grupą. Należy podkreślić, iż grupa została zwycięzcą etapu wojewódzkiego tegorocznego konkursu AGROLIGA 2022 w kategorii „Firma”, co jest bardzo dużym sukcesem w dotychczasowej działalności.

Drugi dzień. W Leśnym Dworku w Korne uczestnicy wyjazdu spotkali się z Bartoszem Murańskim, prezesem Zarządu Spółdzielni Producentów Mleka „POMORZE”. Wykład przybrał formę prezentacji, którą prelegent podzielił na kilka tematów. Mówił o zasadach tworzenia i finansowania grup producentów rolnych, o tym, jak działa Grupa Producentów Mleka, kto może być członkiem ich Grupy i jak nim zostać. W prelekcji znalazły się też kwestie związane ze sprzedażą mleka, współpracą z odbiorcami mleka, z Funduszem Specjalnym, z zaopatrzeniem w środki do produkcji i działalnością szkoleniową. W kolejnym wykładzie prezes przedstawił historię grupy, którą założyło 16 producentów mleka, a która obecnie liczy 133 członków. W lipcu 2019 roku grupa uzyskała wpis do Rejestru Grup Producentów Rolnych Marszałka Województwa Pomorskiego.

W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja. Pytania uczestników wyjazdu studyjnego dotyczyły: czynników utrudniających pracę w grupie, czynników zachęcających do przystąpienia do grupy, wielkości produkcji mleka, doświadczenia członków w produkcji mleka surowego i konkurencji na rynku mleka.

Kolejnym etapem była wizyta w gospodarstwach mleczarski członków grupy. Tam zainteresowani zobaczyli m.in. innowacyjny budynek inwentarski, wyposażony w system doju firmy DeLaval Sp. z o.o. Właściciele gospodarstw zapoznali z technologią pozyskiwania mleka, strukturą i powierzchnią upraw, a na koniec spotkania można było obejrzeć imponujący park maszynowy.

Trzeci dzień. W miejscowości Kowale uczestnicy spotkali się z przedstawicielem Pomorskiej Spółdzielni Producentów Mleka w osobie pana Jana Żabińskiego, który był jednym z założycieli grupy. W kwietniu 2013 roku zorganizował spotkanie założycielskie, uczestniczyło w nim 27 rolników. A w sierpnia 2013 r. grupa uzyskała wpis do Rejestru Podmiotów Skupujących Mleko Agencji Rynku Rolnego, natomiast we wrześniu 2019 roku dyrektor Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni wydał decyzję o uznaniu grupy producentów rolnych i zatwierdzeniu planu biznesowego. Obecnie grupa mleczna liczy 144 dostawców.

Działalność grupy została przedstawiona w bardzo interesujący sposób, począwszy od historii powstania grupy, poprzez marketing i źródła finansowania. Jednym z większych sukcesów grupy było znalezienie się na liści miesięcznika DIAMENTY FORBSA w 2015 roku, jako przedsiębiorstwo najszybciej zwiększające swoją wartość. Na spotkaniu uczestniczył również Bartosz Murański, prezes Spółdzielni Producentów Mleka „POMORZE”, gdyż obie te grypy mleczarskie intensywnie współpracują i są dominujące w województwie pomorskim. Czy obie grupy mleczne ze sobą konkurują? - to był jeden z tematów spotkania. Z wypowiedzi przedstawicieli okazało się, że przeciwnie, że uzupełniają się wiedzą i doświadczeniem oraz weryfikują rynek skupu mleka nie tylko w woj. pomorskim.

Wyjazd obfitował w zasadnicze treści dotyczące dobrych praktyk z zakresu zrzeszania się rolników. Przyczynił się więc do wzrostu wiedzy merytorycznej uczestników, którzy mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami grup i wymiany doświadczeń. Mamy nadzieję, że zaprezentowane przedsięwzięcia pokazały możliwość innego spojrzenia na własny potencjał, co przyczyni się do lepszej współpracy rolników województwa świętokrzyskiego, ale też wdrażania innowacyjnych rozwiązań we własnych gospodarstwach.

Wojciech Łabętowicz,

udostępnij
do góry