Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Ekologia i ochrona środowiska/Ekologiczna uprawa marchwi i dyni - demonstracje w ramach „Wsparcia dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Ekologiczna uprawa marchwi i dyni - demonstracje w ramach „Wsparcia dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

2023-12-27

Logotypy projektowe

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 — Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Ekologiczna uprawa marchwi i dyni była przedmiotem dwóch demonstracji założonych przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach realizacji poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”. Operacja realizowana jest przez konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, a obiekty demonstracyjne zostały założone zgodnie z instrukcją opracowaną przez Instytut Ogrodnictwa — Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach.

Uprawa dyni — gospodarstwo Anny Drypy

Pierwszy obiekt demonstracyjny na temat kompleksowego programu ekologicznej produkcji dyni został założony w gospodarstwie Anny Drypy w Leszczkowie w gminie Lipnik (powiat opatowski).

Anna Drypa prowadzi metodami ekologicznymi gospodarstwo o powierzchni 10,77 ha. Pani Anna przejęła je od rodziców, którzy również prowadzili gospodarstwo w systemie rolnictwa ekologicznego. Gospodarstwo charakteryzuje się różnorodnością produkcji. Jego głównym kierunkiem produkcji jest duży asortyment warzyw. Uprawiane są tu między innymi: burak ćwikłowy, dynia, jarmuż i ziemniaki. Oprócz warzyw uprawiane są także rośliny sadownicze, jagodowe i rolnicze. W gospodarstwie stosowany jest odpowiedni dobór roślin warzywnych i rolniczych w celu zapewnienia właściwego następstwa roślin w płodozmianie. Wysiewane są rośliny bobowate, które wpływają na poprawę struktury gleby, wzbogacają glebę w materię organiczną i zwiększają bioróżnorodność życia biologicznego w glebie. Produkty wyprodukowane w gospodarstwie sprzedawane są bezpośrednio z gospodarstwa lub do firm zajmujących się skupem i sprzedażą produktów ekologicznych.

Uprawa marchwi — gospodarstwo Piotra Laska

Drugi obiekt demonstracyjny, tym razem na temat ekologicznej uprawy marchwi, został założony w gospodarstwie Piotra Laska w Kurowie w gminie Lipnik (powiat opatowski).

Piotr Lasek jest właścicielem 7-hektarowego gospodarstwa ekologicznego. Od 1999 roku prowadzi gospodarstwo metodami ekologicznymi i jest jednym z prekursorów i propagatorów rolnictwa ekologicznego w powiecie opatowskim. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję warzyw gruntowych, roślin sadowniczych i rolniczych. Głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest duży asortyment warzyw, takich jak: warzywa korzeniowe (marchew, burak ćwikłowy), dynia, cukinia, kapusta, cebula, jarmuż i ziemniaki. Oprócz warzyw, w gospodarstwie uprawia się rośliny sadownicze, jagodowe i rolnicze. Stosowany jest odpowiedni dobór roślin warzywnych i rolniczych w celu zapewnienia właściwego następstwa roślin w płodozmianie. Wysiewane są rośliny bobowate, które wpływają na poprawę struktury gleby i wzbogacają glebę w materię organiczną.

Na pierwszych spotkaniach praktycznych, które odbyły się w dniach 15-16 oraz 27-28 czerwca 2023 r. uczestnicy z województwa świętokrzyskiego zapoznali się z profilami gospodarstw prowadzonych metodami ekologicznymi, celami i tematami założonych demonstracji oraz gatunkami, agrotechniką i ochroną roślin.

Na drugich spotkaniach praktycznych, zrealizowanych w terminach 30 sierpnia - 1 września oraz 7-8 września 2023 r. uczestnicy zapoznali się z założeniami organizacyjnymi związanymi z tematami demonstracji, problemami wynikającymi z wystąpienia na założonych demonstracjach chorób i szkodników, a także ze sposobem uprawy, skutkami zastosowanego nawożenia, agrotechniką, wpływem ochrony roślin na zdrowotność i plonowanie roślin.

Demonstracje polegały na innowacyjnych dobrych praktykach i kompleksowym podejściu do aspektu agrotechniki w ekologicznej produkcji marchwi i dyni. Zastosowane nawożenie organiczne w optymalnych dawkach pozwoliło na wzmocnienie budowy tkanek roślin oraz właściwą produkcję metabolitów wtórnych, świadczących o jakości warzyw, ale i mających znaczenie w kształtowaniu naturalnej odporności. Zastosowanie w odpowiednim momencie właściwych środków biologicznych i substancji podstawowych pozwoliło na uzyskanie dobrej jakości zdrowego plonu warzyw.

Małgorzata Kucharska

udostępnij
do góry