Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Aktualne zalecenia sadownicze (9 maja 2024)

Aktualne zalecenia sadownicze (9 maja 2024)

2024-05-10

Sytuacja w sadach po ostatnich przymrozkach i okresie z niskimi temperaturami zaczyna się stabilizować. Są sady i odmiany, gdzie ilość zawiązków jest na dobrym lub zadowalającym poziomie. Tam należy kontynuować intensywną ochronę, a w sadach, gdzie zawiązków nie ma, ograniczamy ochronę do minimum, lecz nie możemy jej całkowicie zaprzestać. Zaprzestanie ochrony będzie nam negatywnie skutkowało na owocowanie w następnym sezonie.

W sadach jabłoniowych w ostatnim okresie wzrosło zagrożenie ze strony parcha jabłoni. Ciepła majówka oraz deszcze po majówce spowodowały, że wysiew zarodników był silny. Sadownicy, którzy zabezpieczyli w majówkę sady, skutecznie przerwali infekcję. W celu dalszej ochrony należy w weekend wykonać zabieg zarówno zapobiegawczy i interwencyjny przy pomocy środków kontaktowych (kaptan) w połączeniu z preparatami układowymi (tertrakonazol, difenokonazol). Ciepły początek maja sprawił, że zagrożenie ze strony mączniaka jabłoni bardzo silnie wzrosło. Więc należy wykonać zabieg przerywający możliwość infekcji ze strony mączniaka jabłoni. Ze strony szkodników lustrujemy sady. Pułapki feromonowe na zwójkę siatkóweczkę oraz owocówkę jabłkóweczkę powinny być już wywieszone w sadzie. Także lustrujemy sady pod względem występowania mszyc i pryszczarków, które przy tak sprzyjającej pogodzie lada chwila mogą się pojawić. Należy również zwrócić uwagę na pojawianie się plamistości na liściach oraz objawów zarazy ogniowej.

W uprawie grusz również mamy wiele zagrożeń w ostatnim czasie, mamy tu na myśli przede wszystkim zarazę ogniową, gdzie nastąpiły silne wysiewy zarodników oraz mączniak i brunatna plamistość. Zalecamy więc w najbliższym czasie wykonanie zabiegu zapobiegawczo-interwencyjnego preparatami kontaktowymi (kaptan) w połączeniu z układowymi (difenylokonazol). Lustrujemy sady pod względem występowania miodówek, ponieważ ciepła aura sprzyja lotom motyli oraz składaniu jaj. W celu ochrony należy wykonać oprysk za pomocą preparatów zawierających np. abamektynę, acetamipryd, deltametryna.

W sadach wiśniowych i czereśniowych wywieszamy pułapki żółte do odłowu nasionnicy trześniówki. Lustrujemy także drzewa pod względem występowania mszyc. Z chorób zwracamy uwagę na ochronę przeciw drobnej plamistości liści oraz gorzkiej zgniliźnie ograniczając je środkami zawierającymi np. kaptan w połączeniu ze środkami układowymi zawierającymi np. difenokonazol. Podobna sytuacja występuje w uprawie śliw, gdzie powinny być już rozwieszone pułapki na owocówkę śliwkóweczkę. Kontrolujemy sady pod względem występowania mszyc, a gdy pojawią się pierwsze kolonie, należy wykonać zabieg środkami zawierającymi np. deltametrynę, acetamipryd, flonikamid. Chorobami stanowiącymi zagrożenie w tej fazie są dziurkowatość liści oraz rdza śliwy, które ograniczamy za pomocą preparatu Zato 50 WG. W uprawie moreli i brzoskwiń sytuacja wygląda podobnie, prowadzimy regularną ochronę przy pomocy standardowych środków.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin z podanych grup chemicznych należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry