Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/ASF - Zasady bioasekuracji oraz możliwości pozyskania środków

ASF - Zasady bioasekuracji oraz możliwości pozyskania środków

2023-01-04

Świnie w gospodarstwie

Od kilku lat rolnicy zmagają się z wirusem ASF, który rozprzestrzenia się na coraz większy obszar. Poniżej omówionych ostało kilka zasad jakich powinni przestrzegać rolnicy, aby zapobiec dalszemu przedostawaniu się wirusa.

Zasady bioasekuracji w ochronie przed ASF

Pasza dla zwierząt musi być zabezpieczona przed dostępem zwierząt wolnożyjących. Pasza powinna być przechowywana w zamykanych pomieszczeniach, które są zabezpieczone przed dostępem dzikich i domowych zwierząt. Nie wolno karmić zwierząt zlewkami kuchennymi.

Każdy pojazd wjeżdżający na teren gospodarstwa jest potencjalnym zagrożeniem. Chlewnia powinna być starannie zabezpieczona przed dostępem dzikich oraz domowych zwierząt. W budynkach, w których są utrzymywane świnie nie powinno być bezpośredniego przejścia do budynków, gdzie są utrzymywane inne zwierzęta.

Osoba wykonująca czynności związane z obsługą świń nie powinna robić tego w więcej niż jednym gospodarstwie. Przed rozpoczęciem pracy należy zadbać o higienę niezbędną do ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF, w tym mycie i dezynfekcję rąk oraz obuwia. Na bieżąco powinno być wykonane czyszczenie oraz odkażanie sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń. Odzież ochronna służąca do wykonywania czynności związanych z obsługą zwierząt powinna być wykorzystywana tylko do tego celu. Przed wejściem do obory powinny być wyłożone maty do dezynfekcji, które nie powinny być węższe niż szerokość wejścia lub wyjścia.

W gospodarstwie powinien odbywać się spis i aktualizacja na bieżąco z podziałem na warchlaki, prosięta, tuczniki, lochy, loszki, knury, knurki.

Obowiązuje zakaz wnoszenia na teren gospodarstwa zwłok dzików, tusz dzików oraz poszczególnych elementów tusz dzików, lub produktów ubocznych pochodzących od tych zwierząt.

Nie powinno się wykonywać czynności związanych z obsługą świń wcześniej niż 72 godziny, jeśli brało się udział w polowaniu na zwierzęta łowne lub uczestniczyło się w odłowie takich zwierząt.

Zakazuje się stosowania słomy, która pochodzi z obszaru objętego ograniczeniami, chyba że poddano ją obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa lub słoma została zabezpieczona na 90 dni przed jej wykorzystaniem.

Nie powinno się karmić świń zielonką lub ziarnem pochodzącym z obszaru, który jest objęty ograniczeniami, chyba że to ziarno i zielonkę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa lub składowano je w miejscu niedostępnym dla dzików przez co najmniej 30 dni przed skarmianiem.

Możliwości pozyskania środków na bioasekurację w walce z ASF

Z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można pozyskać środki na budowę ogrodzenia, remont lub przebudowę budynków w celu zabezpieczenia chlewni przed przedostaniem się wirusa ASF, można również z tego działania skorzystać i wydać pieniądze na zakup myjki do dezynfekcji, która ma za zadanie dezynfekcję pojazdów, które wjeżdżają na teren chlewni. Można liczyć na zwrot poniesionych kosztów w wysokości do 80%. Program ten został rozszerzony o budowę pomieszczeń do przechowywania słomy oraz silosów do magazynowania paszy.

Jeśli zasady bioasekuracji w gospodarstwie są przestrzegane, to niesie za sobą korzyści zarówno dla rolnika, jak i zwierząt. Ograniczamy wówczas ryzyko przedostania się na teren gospodarstwa wirusa ASF i innych chorób zagrażających hodowli świń.

Paweł Tkacz

udostępnij
do góry