Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Aktualne wskaźniki uwilgotnienia gleby w woj. świętokrzyskim

Aktualne wskaźniki uwilgotnienia gleby w woj. świętokrzyskim

2020-08-31

Tegoroczne lato zaskoczyło wszystkich śledzących klimat i jego zmiany. Prognozowana na początku tego roku ogromna susza nie wystąpiła.

Średnia temperatura na podstawie danych pochodzących ze stacji meteorologicznej Kielce-Suków w lipcu wyniosła 18,3°C, co było wartością normalną i nie odbiegała od średnich wieloletnich. Natomiast średnia temperatura sierpnia wyniosła 19,85°C, co było wartością wyższą od średnich notowanych w poprzednich latach.

Biorąc pod uwagę ilość opadów, to dane zebrane w czerwcu wskazują, że spadło 151,1 mm wody, co jest wynikiem znacznie przewyższającym lata umiarkowane. W lipcu spadło tylko 33,2 mm wody, co jest wynikiem znacznie poniżej średniej. Sierpień również jest na podobnym poziomie - 38,4 mm wody. Oznacza to, że wakacje były niezbyt gorące, ale bardzo suche.

Poprawił się stan uwilgotnienia gleby w kraju, choć można zauważyć wyraźny podział na pas przechodzący przez środek Polski z prawie 100% wilgotnością i pozostałą część kraju z wilgotnością mniejszą o około 50%. Sytuacja ta spowodowana jest przez gwałtowne zjawiska meteorologiczne, jakie wystąpiły ostatniej nocy (burze połączone z intensywnymi opadami deszczu).

W województwie świętokrzyskim dane dotyczące uwilgotnienia gleby wskazują, że sytuacja na głębokości od 0 do 7 cm jest dobra, ale widać przechodzącą granicę stopnia uwilgotnienia. Część centralna województwa ma wysoką wilgotność (prawie do 70%), a w części zachodniej i południowej stopień uwilgotnienia jest na poziomie od 40% do 50%.

 

Wskaźnik wilgotności gleby - warstwa 0-7 cm (źródło: agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat)

Padający deszcz poprawił również sytuację na głębokości od 7 do 28 cm. W województwie świętokrzyskim wyraźnie widać podział na część centralną województwa z wyższą wilgotnością, a w części zachodniej i południowej stopień uwilgotnienia jest niższy. 

 

Wskaźnik wilgotności gleby - warstwa 7-28 cm (źródło: agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat)

Na głębokość 28-100 cm padające deszcze jeszcze nie dotarły i widać, że o problemie suszy nie da się zapomnieć. Na obszarze województw: lubuskiego, wielkopolskiego i części dolnośląskiego i łódzkiego widać skrajne wartości uwilgotnienia wskazujące na ogromny deficyt wody.

 

Wskaźnik wilgotności gleby - warstwa 28-100 cm (źródło: agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat)

Prognozy przewidują, że deszcze będą się pojawiać, co ucieszy większość rolników. Na obszarze województwa świętokrzyskiego prognozowane są opady w ilości około 40 mm w ciągu następnych dziesięciu dni.

Jarosław Nowak

Źródło:

  • meteomodel.pl/aktualne-dane-pomiarowe/
  • agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat
  • www.windy.com
udostępnij
do góry