Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Boże Narodzenie z KGW Jędrzejów

Boże Narodzenie z KGW Jędrzejów

2022-12-12

Koło Gospodyń Wiejskich w Jędrzejowie powstało w listopadzie 2009 roku. Tworzą je osoby starsze (panie i panowie) mieszkające w Jędrzejowie w powiecie ostrowieckim. Obecnie koło liczy piętnaście członków. Działalność Koła jest wszechstronna. Polega głównie na współpracy z różnymi stowarzyszeniami, klubami i innymi KGW oraz na integracji z lokalnym społeczeństwem. Przygotowując się do świąt na spotkaniach roboczych, członkinie koła wymieniają się przepisami kulinarnymi nawiązującymi do tradycji oraz wykonują prace rękodzielnicze kojarzone ze świętami, są to np. bombki choinkowe, kwiaty z bibuły, które wykorzystują do tworzenia stroików świątecznych. Koło Gospodyń Wiejskich z Jędrzejowa jest znane w regionie jako zespół śpiewaczy. W swym dorobku mają wiele osiągnięć w dziedzinie kultywowania tradycji w gminie Bodzechów. Występuje na dożynkach gminnych i powiatowych oraz Święcie Pieczonego Ziemniaka. Każdego roku w okresie przedświątecznym panie biorą udział w kiermaszu bożonarodzeniowym organizowanym przez gminę Bodzechów. Z radością prezentują tam przygotowane potrawy, np. bigos z grzybami, łazanki, pierogi z grzybami czy pierniczki. Podczas kiermaszu mają też możliwość zaprezentowania swych umiejętności wokalnych. Śpiewają pieśni ludowe, kolędy, pastorałki. Spotkania są doskonałą okazją do aktywności starszych, którzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem. Zwłaszcza w tym miłym czasie.

KGW Jędrzejów

Propozycje kulinarne na święta Bożego Narodzenia od KGW Jędrzejów

Pierogi z grzybami

Składniki: 0,7 kg mąki pszennej, 1 szklanka gorącej wody, 3 jajka, 20 dag suszonych grzybów (prawdziwki i podgrzybki), 20 dag pieczarek, 2 ząbki czosnku, 0,5 pęczka natki pietruszki, 1 cebula, 1 łyżka masła, sól.

Sposób przygotowania: Pół kilograma mąki połącz z jajkami i gorącą wodą. Zagnieć ciasto i wyrabiaj około 20 minut. Odstaw w chłodne miejsce na 30 minut, aby odpoczęło. Suszone grzyby namocz, jak zrobią się miękkie, drobno posiekaj. Pieczarki i cebulę pokrój w kostkę, czosnek posiekaj. Podsmaż na maśle czosnek, cebulę, następnie dodaj bulion grzybowy na borowikach leśnych i duś całość, aż farsz zrobi się kleisty i cały płyn odparuje. Odstaw do ostygnięcia. Ciasto wyłóż na stolnicę posypaną mąką i cienko rozwałkuj. Za pomocą szklanki wytnij kółka, nakładaj farsz i zlepiaj pierogi. Gotuj od 5 do 6 minut w osolonym wrzątku. Podawaj polane roztopionym masłem i posypane posiekaną natką pietruszki.

Pierniczki

Składniki: 2,5 szklanki mąki, 0,5 szklanki miodu naturalnego, 0,5 szklanki cukru, 0,5 kostki masła, 1 jajko, 3 łyżeczki przyprawy piernikowej, 3 łyżki kawy zbożowej np. inki, 0,5 łyżeczki sody, żółtko lub roztrzepane jajko do posmarowania pierniczków, olej do posmarowania blachy lub pergamin do jej wyłożenia.

Sposób przygotowania: Masło, miód i cukier topimy w garnku, dodajemy przyprawę do pierników, studzimy i mieszamy z mąką oraz pozostałymi składnikami. Zagniatamy gładkie ciasto i wałkujemy je na grubość poniżej 1 cm. Wycinamy foremkami rozmaite kształty i układamy na blasze. Pieczemy 15 minut w piekarniku nagrzanym do 1700C. Po wystudzeniu dekorujemy pierniczki według uznania (pisakami z jadalnym kremem, kuleczkami, posypkami itp.).

Monika Nowocień

udostępnij
do góry