Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Eko kalendarz: 23 stycznia - dzień bez opakowań foliowych

Eko kalendarz: 23 stycznia - dzień bez opakowań foliowych

2021-01-21

torba foliowa, zakaz23 stycznia obchodzimy dzień bez opakowań foliowych. Weszły one do powszechnego użycia w 1965 roku. Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych foliowych opakowań. Każda z nich służy nam średnio około 20 minut (tj. średni czas powrotu z zakupów do domu). Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska.

Jedna foliowa torba rozkłada się od 100 do 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne. Przy obecnej ich produkcji, za 30 lat, waga foliowych opakowań wyrzuconych do mórz i oceanów przewyższy wagę wszystkich żyjących
w nich stworzeń.

Torby i opakowania foliowe są dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Szacuje się, że na jeden kilometr kwadratowy oceanu przypada dziś 13500 kawałków plastiku. Co roku tysiące zwierząt zaplątuje się lub zjada kawałki odpadów, co staje się przyczyną ich śmierci. Szacuje się, że do 2050 roku około 99 procent morskich ptaków będzie mieć w żołądku plastik.

Problemu nie rozwiązują torby biodegradalne. Torby te rozkładają się wprawdzie dwa lata zamiast kilkuset, ale efektem tego rozkładu są często mikrocząsteczki zanieczyszczające w jeszcze większym stopniu glebę, atmosferę i wody.

Są kraje, w których występuje całkowity zakaz dystrybucji toreb foliowych, np. Australia, Indie, Alaska, Japonia, czy kilka regionów Francji. Inne kraje wprowadziły podatki na te opakowania.  

Według ostatnich badań statystycznych Polak w ciągu roku korzysta z około 490 foliowych torebek jednorazowych oraz z 300 toreb na zakupy. Polska produkuje około 55 tysięcy ton odpadów opakowań foliowych, a przeciętny Polak około 15 kg. Odpady z plastiku zajmują około 15% objętości polskich wysypisk. Niestety trafiają też do domowych pieców, a w trakcie spalenia tworzyw sztucznych powstają bardzo toksyczne, rakotwórcze dioksyny i furany (w domkach jednorodzinnych opadają w promieniu 30 m od miejsca - czytaj komina - ich emisji).

Aby zmniejszyć zużycie plastiku, zmieniajmy swoje nawyki.

  • Zabierajmy na zakupy własne wielorazowe torby, jedną nośmy zawsze przy sobie na codzienne zakupy, które robimy np. w drodze z pracy. Na większe zakupy zabierajmy większą ilość toreb.
  • Prośmy w sklepie, by sprzedawcy nie pakowali każdej rzeczy w osobną foliówkę.
  • Wybierajmy produkty jak najmniej opakowane.
  • Drugie śniadanie czy obiad zabierajmy w wielorazowych pudełkach.
  • Zamiast wyrzucać, odkładajmy czyste i niezniszczone foliówki i wykorzystujmy je powtórnie, zamiast korzystać z nowych.
  • Segregujmy odpady. Torebki czy opakowania, powinny trafić do kosza na plastik, a nie do zwykłego kosza z innymi śmieciami.

Niech ograniczanie zużycia jednorazowych opakowań na rzecz używania toreb do wielokrotnego użytku staje się symbolem naszej troski o środowisko, własny budżet oraz przyszłość naszych dzieci i wnuków.

Marian Szałda

udostępnij
do góry