Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Groch - cenne źródło witamin, minerałów i białka

Groch - cenne źródło witamin, minerałów i białka

2021-04-14

Groszek zielony, fot. pixabay.com

Groch jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Znany był już 7 tys. lat p.n.e., na co wskazują odkryte przez archeologów pozostałości po pradawnych osadach ludzkich. Do Europy trafił z terenów Bliskiego Wschodu, tak jak inne rośliny strączkowe - ciecierzyca, fasola, soja i bób.

Groch zwyczajny (Pisum sativum L.) to pnąca roślina jednoroczna, należąca do rodziny bobowatych. Odmiany warzywne grochu dzieli się na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich jest groch siewny cukrowy, drugą - groch siewny łuskowy. Cechą charakterystyczną grochu łuskowego jest obecność wyściółki pergaminowej w strąkach. Groszek cukrowy jej nie posiada i może być spożywany w całości, razem ze strąkami. Groszek zielony najczęściej spożywany jest jako konserwowy, czyli groch łuskowy w fazie zielonej.

Groch jest cennym źródłem białka, zawierającego dużo aminokwasów egzogennych, lizyny i treoniny, których nasz organizm nie syntetyzuje, a są dla nas niezbędne. Zawartość białka ogólnego w nasionach suchego grochu wynosi około 23,8 g na 100 g., a w grochu ugotowanym - 8/100g. Nasiona grochu zawierają dużo witamin ważnych dla zdrowia naszego organizmu - witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9), witamina A, C, E i K. Witaminy z grupy B wpływają korzystnie na działanie układu nerwowego.

Groch zawiera składniki mineralne, makro- i mikroelementy: fosfor, magnez, potas, sód, wapń, żelazo, cynk. Powinny go spożywać osoby, które chorują na anemię. Dzięki zawartości żelaza, groch podnosi poziom hemoglobiny we krwi. Groch jest polecany w diecie przeciwnowotworowej, zapobiega wystąpieniu nowotworów jelita grubego, trzustki i prostaty. Z uwagi na niski indeks glikemiczny, mogą go spożywać osoby chore na cukrzycę.

Dzięki zawartości luteiny, jedzenie grochu ma pozytywny wpływ na wzrok. Dieta bogata w groch może przeciwdziałać nadmiernemu zmęczeniu oczu, powstawaniu zwyrodnienia w obrębie plamki żółtej, czy katarakty. Jedzenie grochu wzmacnia układ odpornościowy i poprawia przemianę materii. Groch przed ugotowaniem wymaga kilkugodzinnego moczenia w wodzie. Dla poprawy strawności grochu można dodać przyprawy: kminek, majeranek, bazylię.

Krzysztof Domagała

zdjęcie główne: www.pixabay.com

udostępnij
do góry