Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Nauka Doradztwu Rolniczemu - relacja ze spotkania w Falentach

Nauka Doradztwu Rolniczemu - relacja ze spotkania w Falentach

2018-09-20

Od 11 do 13 września 2018 r. w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe z cyklu „Nauka Doradztwu Rolniczemu” w którym uczestniczyli doradcy rolniczy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całej Polski. Organizatorami spotkania były Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Głównym celem organizowania takich spotkań jest wymiana doświadczeń między przedstawicielami środowiska naukowego i praktyki rolniczej a reprezentantami doradztwa rolniczego. W trakcie 3 dni uczestnicy szkolenia wysłuchania referatów o tematyce produkcji pasz na TUZ z uwzględnieniem renowacji i innowacji w technologii produkcji rolniczej. Istnieje konieczność okresowej renowacji stanu trwałych użytków zielonych, które ulegają degradacji na skutek wieloletniego użytkowania. Ze względu na duże zróżnicowanie TUZ pod względem glebowym oraz uwilgotnienia, ważny jest odpowiedni termin wykonania podsiewów oraz zastosowanie właściwego sposobu warunkującego efektywność tego zabiegu.

Innymi omawianymi zagadnieniami na szkoleniu były:

  • wymagania nowego Prawa wodnego, w tym programu azotanowego;
  • rośliny miododajne jako pastwiska pszczele;
  • deficyt wody i potrzeby nawodnień roślin uprawnych;
  • zwiększenie udziału żywienia pastwiskowego u krów;
  • czynniki kształtujące jakość pasz z użytków zielonych;  
  • metody ograniczania emisji szkodliwych gazów, odorów i pyłów w obiektach inwentarskich.

W drugim dniu szkolenia odbył się wyjazd terenowy do Zakładu Doświadczalnego ITP w Biebrzy, w którym prowadzone są doświadczenia związane z zakwaszaniem gnojowicy oraz użytkowania łąk mineralnych przy zastosowaniu podsiewu roślinami bobowatymi. Takie zabiegi wpływają korzystnie na wydajność i opłacalność produkcji mleka. Uczestnicy mieli również okazję odwiedzić dwa gospodarstwa wzorcowe, które położone są w województwie podlaskim w miejscowościach Ciemnoszyje oraz Racibory. W pierwszym gospodarstwie zlokalizowanym w Ciemnoszyjach (powiat grajewski) można było zaobserwować jak wpływ nowoczesnej techniki pomaga w prowadzeniu gospodarstwa. Właściciel zarządza gospodarstwem o łącznej powierzchni 300 ha oraz posiada 600 sztuk bydła mlecznego. Jednym z nowoczesnych elementów w tym gospodarstwie są roboty udojowe marki DELAVAL, które automatyzują czynności związane z udojem krów. Z kolei gospodarstwo w Raciborach było zupełnie inne - na jego terenie zostały przeprowadzone badania związane z TUZ. Dokonano podsiewu z wykorzystaniem roślin bobowatych, aby wzbogacić runią łąkową pozyskiwaną z kiszonki. Elementem, który wzbogacił przejazd do gospodarstw była ścieżka edukacyjna „Długa Luka”. Realizowana jest na niej czynna ochrona torfowisk niskich i innych łąk bagiennych.

Ostatniego dnia szkolenia odbyło się zwiedzanie obiektów doświadczalnych oraz laboratoriów badawczych ITP w Falentach oraz prezentacja filmów instruktażowych o tematyce m.in.:

  • uprawa i pielęgnacja warzyw korzeniowych;
  • robotyzacja w oborze;
  • spulchniacz obrotowy i agregat uprawowo-siewny;
  • technologia zakiszania runi łąkowej w dużych belach.

Połączenie wykładów z wyjazdami do gospodarstw oraz zakładów doświadczalnych, to bardzo ciekawa forma szkoleń dla doradców rolniczych. Z pewnością wielu z nich wykorzysta zdobytą wiedzę codziennej pracy doradczej.

Jakub Lipnicki

Nauka Doradztwu Rolniczemu - szkolenie w Falentach

udostępnij
do góry