Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/O innowacyjnych rozwiązaniach w systemach formowania drzew i systemach osłon w sadach czereśniowych po belgijsku

O innowacyjnych rozwiązaniach w systemach formowania drzew i systemach osłon w sadach czereśniowych po belgijsku

2018-07-04



W dniach 26-29 czerwca 2018 roku odbył się wyjazd studyjny do Belgii dla 40 osobowej grupy sadowników - producentów owoców czereśni z terenu województwa świętokrzyskiego oraz doradców rolniczych. Wyjazd zorganizowanych został przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze” w ramach operacji pt. „Innowacyjne rozwiązania belgijskie w systemach formowania drzew oraz w systemach osłon w sadach czereśniowych dla uzyskiwania owoców wysokiej jakości” realizowanej w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Pierwszym punktem programu było zapoznanie się wynikami prac badawczych w PCFRUIT zlokalizowanym w Fuittuinweg. Centrum Testowania Owoców jest uznanym na świecie centrum badawczym w dziedzinie uprawy owoców. Prowadzi badania we współpracy z uniwersytetami, instytucjami badawczymi, grupami producenckimi i firmami obsługującymi sadownictwo. Centrum transferu technologii zatrudnia około 100 osób, z czego połowa to naukowcy i doradcy. Ośrodek zajmuje obecnie 58 ha pól doświadczalnych z uprawą jabłoni, gruszy, czereśni, moreli, truskawek, jeżyn, malin, porzeczek oraz winogron. PCFRUIT położony jest w sercu regionu słynącego z produkcji owoców i łączy badania naukowe, doradztwo sadownicze i konsultingowe dla producentów i firm oraz organizuje pokazy i seminaria.

W instytucie grupę przyjął dr Jef Vercammen i dr Ruben Claes. Najpierw dr Jef Vercammen omówił kierunki rozwoju sadownictwa belgijskiego oraz historię rozwoju PCFRUIT i jego zadania oraz główne kierunki prac badawczych. Dr Ruben Claes omówił sposób prowadzenia doradztwa oraz jego zadania na najbliższy okres. Następnie uczestnicy przeszli na pola doświadczalne gdzie mogli zapoznać się z:

  • pracami badawczymi nad doborem właściwych podkładek dla czereśni (uczestnicy oglądali kwatery czereśni na podkładkach Gisela 3; Gisela 5; Gisela 6; Gisela 12 i Gisela 13 oraz mieli możliwość zapoznać się z ich wpływem na owocowanie i na jakość owoców na poszczególnych podkładkach,
  • pracami badawczymi nad nowymi odmianami - do tej pory w Belgii 90% sadów posiada tylko 4 odmiany: Kordia, Regina, Lapins i Sweetheart. Obecnie w badaniach znajduje się kilkanaście odmian, z czego najlepiej zapowiadają się odmiany hodowli czeskiej: Rubin (bardzo późna), Tamara (samopłodna odmiana o bardzo dużych owocach) i angielska odmiana Peny (która bardzo długo kwitnie i jest najcenniejszym zapylaczem dla odmiany Regina),
  • pracami badawczymi nad funkcjonalnością różnych typów "dachów" dla czereśni - zapoznano grupę z dachami typu "Vochen" produkcji niemieckiej, dachami produkcji francuskiej "Francis" i dachami produkcji holenderskiej,
  • pracami badawczymi nad różnymi formami koron drzew czereśni (od sznura - sadzone drzewa co 40 cm) do drzewek 5-przewodnikowych.

W trakcie wizyty na polach doświadczalnych prowadzona była dyskusja, która dotyczyła:

  • przerzedzania kwiatów czereśni,
  • stosowania fitohormonów i Regalisu,
  • ochrony drzew czereśni przeciwko Pseudomonas siringae,
  • cięcia i formowania koron drzew i ich korzeni,
  • doboru zapylaczy do poszczególnych odmian,
  • problemów zbyt wczesnego odchodzenia ogonka od owocu i zbyt wczesnego zasychania ogonka owocu.

Następnym punktem programu była wizyta w firmie DEPA zlokalizowanej w Tegelrijstraat, której właścicielem jest Toon Van Rijkel. DEPA jest jednym z największych producentów czereśni w Europie. Nie tylko sama produkuje dużo owoców czereśni, ale również skupuje je od okolicznych mniejszych sadowników, sortuje, pakuje i sprzedaje. Dzięki systematycznemu monitoringowi rynku czereśni w Europie oraz możliwościom schładzania owoców, nowoczesnej sortownicy i posiadanej bazie chłodniczej oraz posiadanym kontaktom handlowym udaje się codziennie sprzedać 30-40 ton owoców czereśni. Konsultanci tej firmy oferują dodatkowo współpracującym z firmom sadownikom wskazówki i porady dotyczące nawożenia, ochrony i prac agrotechnicznych w sadach czereśniowych.

W firmie uczestników wizyty studyjnej przywitał jej właściciel Toon Van Rijkel, który na początek pokazał swoją szkółkę drzewek czereśni. Zajmuje ona powierzchnię 25 ha i produkuje rocznie ok. 200 tys. szt. drzewek czereśni na podkładce Gisela 5. Podkładkę kupuje corocznie w Niemczech z hodowli in vitro. Produkuje drzewka odmian: Bellise, Tamara, Carmen, Kordia, Karina, Regina, Sweetheart i 'Lapins'. Następnie grupa przejechała do sadu produkcyjnego, gdzie zobaczono gdzie produkowane są owoce czereśni. Uczestnicy zapoznali się ze sposobem cięcia i formowania koron drzew czereśni oraz zasad doboru odmian zapylających. Ciekawostką był sposób utrzymania i stymulowania wzrostu pędów pierwszego piętra u odmian samopłodnych. Następnie gospodarz zaprosił uczestników do siedziby gospodarstwa, gdzie grupa prześledziła całą drogę owocu po przywiezieniu z sadu. Owoce przyjeżdżają z sadu w skrzyneczkach plastikowych po 10 kg w każdej. Najpierw owoc czereśni zostaje schłodzony, poprzez włożenie do kistenów z wodą o temperaturze od 0 do 10C. Kisteny te wywożone są z komory chłodniczej. Owoce ze skrzyneczkami zanurzone są przez od 6 do 12 minut w zależności od ich temperatury. Następnie przewożone są na nowoczesną sortownicę firmy STAS. Sortownica ta nie tylko sortuje owoce czereśni w klasy wg Ø co 2 mm (pow. Ø 34 mm; od Ø 32-34 mm; od Ø 30 d0 32 mm; i od Ø 28 do 30 mm), ale również mierzy temperaturę wnętrza owocu. Sortownica pakuje te owoce do opakowań po 5 kg. Następnie na opakowanie nakłada się częściowe wieczko, które stanowi jednocześnie piękny element marketingowy. Dopiero w takim stanie te owoce są dostarczane do odbiorcy.

Ten sposób przygotowania owoców do sprzedaży wywołał u naszych sadowników olbrzymie zaskoczenie i uznanie. Wiele pytań dotyczyło sposobu schładzania owoców.

Następnego dnia grupa udała się do największej Grupy Producentów owoców i Warzyw w Belgii, która skupia 900 sadowników i warzywników. Posiada trzy centra logistyczno-chłodniczo-sortownicze. Odwiedziliśmy główne centrum BELORTA zlokalizowane w Kernielerweg. Pani Sofie Stas oprowadziła nas po wszystkich halach stanowiących własność Grupy. Oglądaliśmy inny sposób schładzania owoców czereśni - przy wykorzystaniu tzw. kurtyn wodnych. Owoce schładzane są również od 6 do 12 minut w zależności od ich temperatury. Dowiedzieliśmy się również, że owoce nie wszystkich odmian nadają się do schłodzenia w ten sposób. Nie wolno schładzać Summit, Sylwa, Karina, Lapins i Sweetheart. Owoce odmian samopłodnych ulegają rozwarstwieniu po potraktowaniu ich zimną wodą (odchodzi od nich skórka).

Następnie pokazano nieco inną linię sortowniczą do czereśni firmy STAS. Sortuje ona również owoce czereśni na klika klas klasy wg Ø co 2 mm (pow. Ø 34 mm; od Ø 32-34 mm; od Ø 30 d0 32 mm; i od Ø 28 do 30 mm). Tutaj główna dyskusja dotyczyła problemów związanych ze sposobem schładzania owoców czereśni. Następnie pakuje je w nieco inne opakowania.

Bardzo ciekawym i niecodziennym elementem wizyty dla uczestników wyjazdu była sprzedaż gotowej partii owoców poprzez aukcję-licytacje towaru przez maklerów grupy BELORTA.

Ostatnim punktem wyjazdu studyjnego było gospodarstwo Pana Hoeve Jadoul w Hoogstraat. Gospodarstwo liczy sobie 58 ha, a właściciel gospodaruje już 32 lata. Posiada 4 ha czereśni, które liczą sobie już 16 lat. Drzewa na podkładce Gisela 5 posadzono w rozstawie 4 x 2 mb (1250 szt./ha). Uprawia głównie odmiany: Kordia i Regina oraz jako zapylacze Carmen i Karina. Sad przykryty jest dachami produkcji francuskiej "Francis". Prowadzi się tutaj też wiele doświadczeń z zakresu ochrony drzew i owoców czereśni przed chorobami grzybowymi pod nadzorem naukowców.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego bardzo pozytywnie ocenili program wizyty. Mieli możliwość z zapoznania się z najbardziej innowacyjnymi sposobami uprawy czereśni, przygotowaniem do sprzedaży oraz nowymi metodami sprzedaży i marketingu.

Adam Fura
Główny specjalista ds. ogrodnictwa

Izabela Niedobit
Koordynator SIR

 

Operacja opracowana i realizowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Operacja współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

udostępnij
do góry