Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Relacja z "V Forum Wiedzy i Innowacji" czyli „święta innowacyjności i współpracy”

Relacja z "V Forum Wiedzy i Innowacji" czyli „święta innowacyjności i współpracy”

2020-12-10

W dniach 8-9 grudnia 2020 r. Centrum Doradztwa Rolniczego zorganizowało po raz kolejny „V Forum Wiedzy i Innowacji” pod hasłem „KONKURENCYJNOŚĆ POLSKIEGO ROLNICTWA”. Konferencja odbyła się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Głównym celem wydarzenia było stworzenie płaszczyzny do dyskusji oraz wymiany doświadczeń, wiedzy i informacji o innowacyjnych rozwiązaniach w rolnictwie, a także promocja tych rozwiązań w praktyce.

W ramach Forum zorganizowano konkurs promujący najciekawsze projekty i rozwiązania dotyczące rolnictwa pn. „Najciekawsze innowacyjne rozwiązania dla poprawy konkurencyjności polskiego rolnictwa”. Projekt „Wiśnia bez pestki”, którego liderem jest Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zajął II miejsce.

W ramach konferencji przewidziano cztery panele tematyczne tj.
I. Innowacyjne rozwiązania w produkcji roślinnej
II. Innowacyjne rozwiązania w produkcji zwierzęcej
III. Krótkie łańcuchy dostaw - forma rozwoju lokalnych producentów żywności
IV. Innowacyjne technologie OZE na obszarach wiejskich i ich wpływ na środowisko
 

Przedstawiciele MRiRW, Instytutów Naukowych oraz inni prelegenci jednomyślnie podkreślali trendy oraz wyzwania Wspólnej Polityki Rolnej oraz Polskiego Rolnika po 2020 roku, którymi są badania, cyfryzacja, automatyzacja, współpraca i działania w trosce o klimat i środowisko.

Podczas wydarzenia zaprezentowano m.in. innowacyjne platformy do zarzadzania gospodarstwem (np. monitorowanie pól, zarządzanie inwentarzem itp.), korzyści płynące z prowadzenia sprzedaży z pomocą narzędzi internetowych tj. sklepy internetowe i zarządzanie nimi. Zwrócono szczególna uwagę na rozwój rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego, utrzymanie żyzności gleb, rozwój energetyki odnawialnej OZE jako priorytetów na przyszłe lata, które służą ochronie gleby, wody i powietrza. Wpisują się tu dobrze Krótkie Łańcuchy Dostaw Żywności (KŁŻ), które mogą być katalizatorem innowacji zarówno produktowej i marketingowej. Żywność nieprzetworzona czy niskoprzetworzona wpisuje się doskonale w trendy żywnościowe szczególnie w czasie pandemii. Surowce wyprodukowane, przetworzone w gospodarstwie są wysokiej jakości, autentyczne, lokalne, z zastosowaniem tradycyjnych receptur. Korzyści jakie płyną z organizacji KŁŻ to wzrost dochodów i ich różnicowanie w gospodarstwach rolnych, ale również korzyści społeczne, takie jak nowe miejsca pracy, aktywizacja społeczności lokalnej, współpraca, tworzenie więzi, wzajemne poczucie odpowiedzialności.

Dużą cześć wydarzenia poświęcono możliwości finansowania innowacji w ramach działania „Współpraca” z PROW 2014-2020, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania projektów dotyczących rozwój Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności, oraz projektom, które już są realizowane w ramach tego działania.

Nagrania z tego wydarzenia wkrótce zostaną udostępnione na www.sir.cdr.gov.pl

 


Nagrodę za zajęcie II miejsca odebrał
dyrektor Świętokrzyskieho Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Jerzy Pośpiech  

 

Izabela Niedobit
Koordynator SIR

udostępnij
do góry