Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Susza w 14 województwach - pierwszy w 2020 roku raport IUNG - PIB

Susza w 14 województwach - pierwszy w 2020 roku raport IUNG - PIB

2020-05-26

Nikogo chyba nie zaskoczył pierwszy w tym roku raport dotyczący wartości klimatycznego bilansu wodnego opracowanego zgodnie z wymogami obwieszczenia dla wszystkich 2477 gmin Polski przez IUNG-PIB.

W okresie raportowania od 21 marca do 20 maja 2020 r. stwierdzono wystąpienie suszy na obszarze Polski na terenie 14 województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego i podlaskiego.

Źródło: IUNG - PIB

Ocena stanu zagrożenia suszą dokonywana jest za pomocą średniej wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW).

W tym miejscu przypomnijmy, że KBW jest wskaźnikiem określającym różnicę pomiędzy przychodami wody (w postaci opadów) a stratami w procesie parowania (ewapotranspiracji) i umożliwiającym określenie stanu uwilgotnienia środowiska przy wykorzystaniu danych meteorologicznych.

W opisywanym okresie średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego była ujemna i wynosiła -100 mm, gdzie najniższe wartości wystąpiły na terenie Pojezierza Lubuskiego (poniżej -170 mm). Zbliżone wartości zanotowano na sąsiadującym terenie Pojezierza Wielkopolskiego (-150 do -169 mm). Niskie wartości KBW wystąpiły też na dużym obszarze Polski północno-zachodniej, na południowej części niziny Śląskiej, w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżynie Lubelskiej i na Polesiu Lubelskim.

Najwyższe wartości KBW zanotowano na obszarze północno-wschodniej Polski i na południu kraju (Pogórze Karpackie, Beskid Zachodni, Przedgórze Sudeckie), gdzie osiągnęły wielkości od -119 do powyżej -50 mm.

Suszę notowano w uprawach zbóż jarych, ozimych, truskawek oraz krzewów i drzewek owocowych. Największe zagrożenie wystąpiło wśród upraw zbóż jarych. W województwie świętokrzyskim na 102 gminy, 33 były zagrożone tym zjawiskiem. Lepiej wyglądała sytuacja w uprawach zbóż ozimych, gdyż tu na 102 gminy tylko w 17 wystąpiło zagrożenie suszą.

Suszę rolniczą notowano w uprawach truskawek. W województwie świętokrzyskim zagrożenie wystąpieniem suszy wśród tej uprawy stwierdzono w 5 gminach, co stanowiło 0,14% powierzchni zagrożonej.

Nie odnotowano zagrożenia suszą wśród upraw krzewów i drzewek owocowych w województwie świętokrzyskim.

Według obecnie posiadanych danych, w uprawach zbóż jarych i ozimych może wystąpić obniżenie plonów o 20% w skali gminy, w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Jarosław Nowak

Źródło:

  • www.iung.pulawy.pl
  • www.nawadnianie.inhort.pl
udostępnij
do góry