Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Systemy wczesnego ostrzegania jako główne narzędzia w rozpoznaniu i zapobieganiu skutków zmian klimatycznych

Systemy wczesnego ostrzegania jako główne narzędzia w rozpoznaniu i zapobieganiu skutków zmian klimatycznych

2022-10-24

Powódź

Obradująca we wrześniu 2022 roku 77. Sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ zajmowała się tematyką zagrożeń klimatycznych. W trakcie sesji przedstawiono plany budowy nowych i rozszerzenia zasięgu działalności już istniejących systemów wczesnego ostrzegania w obliczu zmian klimatycznych, które coraz częściej mają charakter katastrof.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) zbudowała mechanizm finansowania SOFF (The Systematic Observation Financing Facility), mający wspomagać inwestycje w podstawowe systemy obserwacji. Głównym celem tego programu jest zwiększenie do 2030 roku odporności wszystkich krajów na świecie na ekstremalne zjawiska pogodowe.

„Chcemy, aby każda osoba, społeczność i naród miał dostęp do skutecznych systemów wczesnego ostrzegania w ciągu najbliższych pięciu lat”. - powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres podczas sesji otwierającej Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Z powodu zmiany klimatu, liczba ekstremalnych zdarzeń i katastrof wzrosła pięciokrotnie. Dzięki systemom wczesnego ostrzegania i sprawnemu zarządzaniu nimi liczba zgonów zmniejszyła się prawie trzykrotnie. Stworzenie globalnego planu rozwoju takich systemów znacznie ograniczy negatywne skutki ekstremalnej pogody i pomoże uniknąć tak katastrofalnych następstw, jak podczas tegorocznej powodzi w Pakistanie.

Systemy wczesnego ostrzegania są sprawdzonym, skutecznym i realnie dostępnym narzędziem przystosowania się do zmiany klimatu. Systemy wczesnego ostrzegania ratują życie i zapobiegają stratom gospodarczym.

Systemy wczesnego ostrzegania to zintegrowane narzędzia, dzięki którym ludzie otrzymują informację o zbliżających się niebezpiecznych zjawiskach pogodowych lub klimatycznych (powodzie, burze, fale upałów), jak również o tym, jak zminimalizować skutki tych zdarzeń. Kompleksowe systemy obejmują wiedzę o ryzyku, obserwację, komunikację i reagowanie.

Aby wdrożyć plan ochrony przed zmianami klimatycznymi o charakterze katastrof, konieczny jest rozwój nowych i rozbudowa istniejących już rozwiązań. Obejmują one zwiększenie skali i zasięgu funkcjonujących już inicjatyw, tj. Climate Risk Early Warning Systems (CREWS) i Systematic Observations Financing Facility (SOFF), oraz programów inwestycyjnych funduszy klimatycznych, takich jak Zielony Fundusz Klimatyczny (GCF) i Fundusz Adaptacyjny. „SOFF pozwoli wypełnić luki w podstawowych obserwacjach pogody i klimatu w najbardziej narażonych krajach, co przekłada się na lepsze prognozy pogody, sprawniejsze systemy wczesnego ostrzegani i rozwój serwisów informacyjnych o klimacie SOFF ONZ”. Współpraca międzynarodowa w tej tematyce a szczególnie udostepnienie dostępu do takich systemów krajom biednym pozwoli na szybką informację o gwałtownych zmianach klimatycznych co przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia dla życia ludzi i strat gospodarczych.

Krzysztof Domagała

Źródło: obserwator.imgw.pl
Zdjęcie: pixabay.com

udostępnij
do góry