Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Uwaga na kleszcze!

2020-05-08

Wybierając się na spacer do lasu, parku lub na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli. Szczególną uwagą zwróćmy na dzieci.

Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie - na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych). Są małe, ich ugryzienia nie czujemy, a w dodatku przenoszą bardzo groźne choroby. Kleszcze co roku są naszą zmorą, a ten sezon jest szczególnie niebezpieczny. Ciepła zima sprawiła, że będzie ich bardzo dużo.

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszych czworonogów.

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne kręgowców (człowieka i zwierząt), zaliczane do grupy pajęczaków. W Polsce występuje ok 20 gatunków kleszczy, z których najbardziej niebezpieczne dla człowieka są dwa: kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy (pastwiskowy).

Kleszcze są małe, zazwyczaj mają kilka milimetrów długości, choć zdarzają się też większe po 15 - 30 mm. Ich ciało jest okrągłe lub owalne a ich wygląd zależy od tego czy są najedzone czy nie. Jeżeli kleszcz jest głodny to jego ciało jest spłaszczone. Jeżeli kleszcz jest najedzony to jego ciało jest wypukłe, nabrzmiałe i jeszcze bardziej okrągłe.

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na kleszczowe zapalenie mózgu można się zaszczepić. Najczęstszym występującym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ukąszenia. Jeśli zaobserwujemy któryś z objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli planujemy wyjście na spacer do lasu lub parku, warto ubrać się tak, by mieć zakryte nogi, ręce oraz głowę. Można także stosować preparaty, które mają za zadanie odstraszać kleszcze.

Magda Kucharska

Źródło:

  • www.gis.gov.pl
  • www.farmer.pl
  • www.wspolczesna.pl

zdjęcie: pixabay.com

udostępnij
do góry