Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zadbaj o użytki zielone

Zadbaj o użytki zielone

2020-03-16

Wiosna, to okres do przeprowadzenia na użytkach zielonych prac, które wpływają na ilość i jakość pozyskiwanych pasz. Celem prawidłowej pielęgnacji łąk i pastwisk jest stworzenie jak najlepszych warunków dla wzrostu i rozwoju wartościowych gatunków traw oraz roślin motylkowatych.

Do niezbędnych zabiegów należą: włókowanie, wałowanie, prawidłowe nawożenie, przegląd urządzeń melioracyjnych, czyszczenie rowów, wycinanie zbędnych zarośli, krzewów. Ponadto, okres wiosenny można wykorzystać na polepszenie składu runi o małej zawartości traw szlachetnych poprzez dokonanie podsiewu nasionami wartościowych gatunków.

Włókowanie

Włókowanie należy do podstawowych, wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. Za pomocą włók wyrównuje się powierzchnię łąk i pastwisk, zwłaszcza dokonuje się rozgarnięcia kretowisk powstałych w darni w okresie jesienno-zimowym i bardzo wczesną wiosną. Ponadto zabieg ten wpływa korzystnie na regenerację roślin łąkowych. Pozostawienie kretowisk stwarza ryzyko zabrudzenia ziemią zbieranej zielonki, zarówno do bezpośredniego skarmiania, jak również do zakiszania, przyczynia się do zachwaszczenia, gdyż nasiona chwastów znajdują tam sprzyjające warunki do kiełkowania i wschodów, jest także niekorzystne ze względu na pogorszenie jakości pracy kosiarek.

Wałowanie

Na użytkach zielonych położonych na glebach organicznych ważnym zabiegiem jest wałowanie, którego celem jest usunięcie z gleby zbędnego powietrza, dociśnięcie darni do podłoża i umożliwienie podsiąku wody. Im gleba jest lżejsza i pulchniejsza, tym wałowanie powinno być intensywniejsze. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego terminu wałowania. Przypada on wówczas, gdy ślad stopy pod naciskiem odbija się, lecz nie nabiega wodą. Przy niesprzyjającej pogodzie wałowanie należy przeprowadzić dopiero po zbiorze pierwszego odrostu.

Bronowanie

W przypadku, gdy na wiosnę na powierzchni łąki utworzy się warstwa tzw. filcu oraz w warunkach zbytniej zwartości darni stosujemy bronowanie, które ułatwia dostęp tlenu, pobudza darń do życia, częściowo niszczy zamszenie. Po bronowaniu rośliny szybciej rozpoczynają wegetację i lepiej wykorzystują nawożenie mineralne. Bronowanie jest jednym z zabiegów poprzedzających podsiew użytków zielonych.

Prawidłowe nawożenie

Wiosna, to okres wysiewu podstawowych składników pokarmowych: azotu, fosforu i potasu, które najczęściej stosuje się w formie nawozów mineralnych. Wysokość dawek powinna być oparta o badanie gleby, dostosowana do rodzaju gleby, warunków wilgotnościowych oraz stopnia intensywności użytkowania. Nawożenie mineralne jest uzupełnieniem nawożenia organicznego lub stanowi pełną dawkę pokrywającą potrzeby runi. Podczas stosowania nawozów należy pamiętać o ochronie środowiska, gleb i wód gruntowych przed zanieczyszczeniem powodowanym przez azotany pochodzenia rolniczego. Stosując nawozy naturalne, organiczne, mineralne i środki poprawiające właściwości gleby, należy zawsze zachowywać bezpieczną odległość od zbiorników wodnych, naturalnych cieków oraz rowów.

Krystyna Chrabąszcz

udostępnij
do góry