Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zastosowanie Kozłka Lekarskiego

Zastosowanie Kozłka Lekarskiego

2018-09-26

Kozłek lekarski to bardzo popularna roślina lecznicza z rodziny kozłkowatych. Jest on również znany pod wieloma innymi nazwami zwyczajowymi, m.in. waleriana, kocia trawa oraz biedrzan. Posiada kłącza czyli podziemne łodygi oraz korzeń. Składowe elementy rośliny mają zastosowanie w lecznictwie. 

W okresie od czerwca do sierpnia wypuszcza kwiaty od białych po różowe i lekko fioletowe. Mają one słodkawy zapach, który jest afrodyzjakiem dla kotów. Korzeń kozłka potocznie nazwany korzeniem waleriany jest używany w medycynie konwencjonalnej jak również niekonwencjonalnej. Występuje na niskich torfowiskach, przy brzegach wód, na mokrych łąkach oraz w wilgotnych lasach. W celach spożywczych oraz leczniczych roślina pozyskiwana jest ze specjalnie wydzielonych upraw, aby zapobiec zmniejszeniu zasobów naturalnych. Poza tym zawiera ona wtedy więcej substancji aktywnych.

Jego maksymalna wysokość wynosi 150 cm, dlatego też wymaga odpowiedniej ilość miejsca do wzrostu. Sadzi się go na powierzchni 40x40 cm. Posiada on umiarkowane wymagania glebowe, mimo tego najlepiej rośnie na glebach żyznych, odpowiednio wilgotnych oraz zasobnych w próchnicę i wapń. Należy również wspomnieć, iż powinien znajdować się na stanowisku o dużej ilości słońca lub miejscu lekko zacienionym. 

Wymaga on stałej pielęgnacji. W pierwszym roku wykonuje się odchwaszczanie oraz regularne nawożenie. W drugim roku usuwa się pędy kwiatostanów. Kłącza zbierane są jesienią, a później w warunkach naturalnych dokonuje się ich suszenie.

Zastosowanie:

  • Działa pomocnie w schorzeniach układu moczowego. Wypłukuje piasek zalegający w nerkach, działa leczniczo przy zakażeniu lub zapaleniu pęcherza. 
  • Pomaga przy bólach miesiączkowych oraz zespole napięcia przedmiesiączkowego. Działa rozkurczająco oraz niweluje ból.
  • Zwalcza łupież. Rozprawia się z łojotokiem oraz niektórymi chorobami skóry.
  • Jako środek uspokajający. Za sprawą korzeni oraz kłączy powoduje zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Efektem tego jest zniwelowanie uczucia niepokoju oraz wyeliminowanie stanów napięcia. Wyciągi z waleriany wspomagają również układ nerwowy dzięki czemu dobrze wpływają na odprężenie psychiczne człowieka.
  • Przy niewielkich problemach z bezsennością. Przyrządzony napar ziołowy pomoga zmniejszyć czas potrzebny na zasypianie oraz wyeliminuje nocne budzenie.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  1. http://zdrowie.gazeta.pl
  2. http://www.poradnikzdrowie.pl
  3. Seidler-Łożykowska K., Odmiany roślin zielarskich, Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich, 2008.
  4. https://www.ekologia.pl

 

udostępnij
do góry