Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Nabór na Działanie 2.2 - Inwestycje i innowacje w akwakulturze (grupa operacji inwestycje w akwakulturze mające na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych)

Nabór na Działanie 2.2 - Inwestycje i innowacje w akwakulturze (grupa operacji inwestycje w akwakulturze mające na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych)

2024-05-10

Fundusze Europejskie dla rybactwa

Nabór realizowany od 6 maja 2024 r. do 31 maja 2024 r.

Wnioski należy składać elektronicznie w aplikacji WOD2021 na stronie internetowej wod.cst2021.gov.pl

Miejsce składania wniosków:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Wniosek o dofinansowanie może złożyć:

  • uprawniony, o którym mowa w art. 4 ust.1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, lub
  • podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie chowu lub hodowli organizmów morskich w polskich obszarach morskich, lub
  • posiadacz gruntów - w przypadku gdy operacja dotyczy budowy nowego obiektu chowu lub hodowli ryb.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Dofinansowanie w ramach naboru można otrzymać na realizację operacji mających na celu zwiększenie konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstw z sektora akwakultury, w tym poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy, obejmujących inwestycje w zrównoważoną akwakulturę mające na celu zwiększenie zdolności produkcyjnej.

Pomoc nie obejmuje operacji w zakresie dotyczącym:

  1. Ryb akwariowych lub ozdobnych,
  2. Przetwórstwa produktów rybnych, z wyłączeniem:
    1. sprzedaży bezpośredniej produktów rybnych, lub
    2. działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, lub
    3. działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego,
  3. Odbudowy lub utrzymania istniejących stawów lub zalewów przez usuwanie mułu,
  4. Budowy nowego obiektu chowu lub hodowli ryb będącego integralnym terytorialnie systemem płytkich ziemnych zbiorników wody stojącej lub wolno płynącej,
  5. Rozbudowy istniejącego obiektu chowu lub hodowli ryb, o którym mowa w pkt 4, o powierzchnię przekraczającą 50% sumy powierzchni ewidencyjnej tego obiektu,
  6. Zakupu specjalistycznych środków transportu, które nie są wykorzystywane w działalności związanej z prowadzeniem chowu lub hodowli ryb.

Pomoc na zakup ikry, ryb i innych organizmów wodnych, przyznaje się, jeżeli materiał obsadowy jest przeznaczony do dalszego chowu lub hodowli trwających nie krócej niż 3 miesiące, na potrzeby: pierwszego cyklu hodowlanego w nowym obiekcie chowu lub hodowli ryb, lub zwiększenia produkcji odbudowywanych, rozbudowywanych, przebudowywanych lub modernizowanych obiektów chowu lub hodowli ryb.

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Pomoc przyznaje się w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych w wysokości do:

  1. 50% tych kosztów,
  2. 60% tych kosztów - w przypadku gdy wnioskodawcą jest młody rybak lub posiadacz certyfikatu, który dotyczy części albo całości działalności polegającej na chowie lub hodowli ryb.

W przypadku gdy operacja przewiduje zakup i montaż instalacji odnawialnego źródła energii w obiekcie chowu lub hodowli ryb lub zakup urządzeń, wyposażenia lub technologii, które zmniejszają zapotrzebowanie energetyczne w tym obiekcie, wysokość pomocy zwiększa się o nie więcej niż 25% wysokości tej pomocy.

Koszt zakupu materiału obsadowego zalicza się do kosztów kwalifikowalnych operacji do wysokości nieprzekraczającej 30% tych kosztów.

Do kosztów kwalifikowalnych operacji zalicza się również koszty pośrednio związane z realizacją celu operacji, finansowane na podstawie stawki ryczałtowej w wysokości do 7% wartości kosztów kwalifikowalnych operacji bezpośrednio związanych z realizacją celu tej operacji.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru znajdują się na stronie Portalu Funduszy Europejskich pod adresem - www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Ryszard Śmiechowski

udostępnij
do góry