Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Aktualne informacje i zalecenia w ochronie sadów

Aktualne informacje i zalecenia w ochronie sadów

2021-05-12

sad

11 maja 2021 r. w laboratorium ŚODR O. Sandomierz „Centrum Ogrodnicze” po raz kolejny wykonaliśmy analizę dojrzałości otoczni grzybni oraz zdolności do infekcji zarodników workowych. Z naszej analizy wynika, że zdolność do wysiewu i infekcji zarodników workowych wynosi około 12­-15%. Słaby poziom infekcji nie oznacza jednak „odpuszczenia” ochrony przed parchem jabłoni.

W sadach jabłoniowych rozpoczyna się okres kwitnienia. Kontynuujemy ochronę zapobiegawczą przed parchem jabłoni, stosując preparaty oparte na kaptanie (np. Kaptan 80WG, Merpan 80WDG, Malvin 80WDG, Scab 80WG), ditianon (np. Delan 700WG, Metised 700WG,Caldera 700WG). Okres okołokwitnieniowy to czas intensywnej ochrony przed mączniakiem jabłoni. Ostatni czas wysokich temperatur i słonecznych dni sprzyjał silnym wysiewom zarodników. Zalecamy wykonanie zabiegu z wykorzystaniem preparatów zawierających fenyloacetamidy (np. Kendo 50EW, Cindo 50EW, Merces 50EW). Do ochrony jabłoni przed szkodnikami (jeśli nie był wykonany wcześniej) możemy użyć preparatów takich jak Afinto Hinode lub Teppeki 50WG, Mospilan 20SP, stosując w przerwach po oblocie pszczół i innych owadów zapylających (późny wieczór, noc). W sadach w zależności od siły wzrostu drzew zachodzi konieczność zastosowania regulatorów wzrostu (np. Regalis Plus 10WG, Corto, Kudos). Dawki można wtedy zmniejszyć i wykonać cztery zamiast dwóch zabiegów. W kwitnących sadach można zastosować Biopolin - jest to preparat wabiący i zwiększający aktywność pszczół i innych owadów zapylających. W uprawach jabłoni w tym okresie bardzo ważny jest zabieg przeciw szarej pleśni. Do walki z tą chorobą można użyć następujących preparatów: Favena 300SC, Fontelis 200SC, Mythos 300SC, Orlian 200SC. W celu lepszej kondycji kwiatów i lepszego zawiązywania owoców możemy wspomóc się stymulatorami z alg morskich (np. Agrocean B, Agrocean Mg, Basfolian Aktiv).

W sadach gruszowych mamy okres kwitnienia. Wykonujemy zabiegi przeciw rakowi bakteryjnemu drzew owocowych i zarazie ogniowej za pomocą preparatów: Plantivax, Luna Care 71,6WG. Parcha gruszy zwalczany środkami kontaktowymi zawierającymi kaptan (np. Kaptan 80WG, MalvinWDG, Scab 80WG), ditianon (np. Delan 700WG, Metised 700WG, Caldera 700WG). W okresie kwitnienia stosujemy gibereliny w celu poprawienia kwitnienia i zawiązywania owoców. Również możemy zastosować preparat Biopolin oraz dokarmianie dolistne nawozami algowymi.

W uprawie śliw również mamy okres kwitnienia. Zalecamy wykonanie zabiegów na brunatną zgniliznę drzew pestkowych oraz raka bakteryjnego drzew owocowych preparatami Airone SC, Badge WG, Prolectus 50WG.

W sadach czereśniowych i wiśniowych mamy okres kwitnienia lub w niektórych odmianach okres po kwitnieniu. W celu ochrony przed rakiem bakteryjnym, brunatną zgnilizną należy zastosować preparaty miedziowe (np. Miedzian 50WP, Viflo Miedź) lub Score 250 EC, Switch 62,5 WG. Na dziurkowatość liści i leukostomozę stosujemy środki zawierające triofanat metylu (np. Topsin M500SC, Tiptop 500 SC).

W uprawach moreli i brzoskwiń jest już po kwitnieniu. Wykonujemy zabiegi na szarą pleśń preparatami zawierającymi triofanat metylu (np. Topsin M500SC, Tiptop 500SC). W walce ze szkodnikami można zastosować Mospilan 20SP, Kobe 20SP, Afik.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin z podanych grup chemicznych należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub zapytać sprzedawcę.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Grzegorz Jurkowski
zdj: Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry