Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Co należy zrobić, aby przystosować gospodarstwo do zmieniającego się klimatu?

Co należy zrobić, aby przystosować gospodarstwo do zmieniającego się klimatu?

2020-04-24

Zmiany klimatu wywierają coraz większy wpływ na produkcję rolniczą w Polsce. Na skutek zmian klimatycznych na plantacjach pojawił się problem chwastów odpornych na herbicydy. Pojawiają się także choroby i szkodniki, które do tej pory nie występowały w naszym kraju.

Ocieplanie się klimatu będzie miało wpływ na zmiany w organizacji oraz planowanie produkcji rolnej w gospodarstwie. Zmiany klimatu objawiają się zmiennymi warunkami atmosferycznymi, m.in.: temperatury powietrza, sumy opadów czy częstości występowania zjawisk ekstremalnych. Panujące w przyrodzie warunki klimatyczne są bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na występowanie patogenów i szkodników roślin uprawnych. Obserwowane w naszym kraju zmiany klimatu powodują występowanie nieznanych dotąd agrofagów. Nasilenie się zjawisk ekstremalnych, takich jak burza lub grad, odbijają się w zły sposób na kondycji oraz wydajności roślin, natomiast długotrwałe susze wyniszczają uprawiane przez nas rośliny.

Aby móc przeciwdziałać suszy, powinniśmy poprawić jakość gleby. Jednym z ważnych elementów poprawy jest zwiększenie zawartości próchnicy. Związki próchnicze charakteryzują się wysoką pojemnością wodną. Zatrzymują one do 5 razy więcej wody, niż same ważą. Innymi sposobami na zwiększenie poziomu próchnicy w glebie są m. in. zastosowanie nawozów zielonych, mulczowanie, zastosowanie wsiewek traw  i mieszanek zbożowo-strączkowych oraz roślin okrywowych, a także ściółkowanie powierzchni gleby. W niektórych rejonach Polski, gdzie występuje duży deficyt wody w glebie należy uprawiać gatunki oraz odmiany roślin, które mają mniejsze wymagania dotyczące zasobności wodnej. Na terenie Polski przeważają gleby o odczynie bardzo kwaśnym (pH mniejsze niż 4,5) oraz kwaśnym (pH 4,6-5,5). Odpowiednie nawożenie wymaga wykonania analizy gleby pod kątem zawartości składników pokarmowych oraz odczynu pH. Znajomość parametrów zasobności gleby jest podstawą racjonalnego odżywiania roślin. W wielu przypadkach pozwala zmniejszyć koszty związane z zakupem nawozów. Uregulowanie odczynu gleby może się odbywać za pomocą wapnowania. Pozwala ono na rozwój korzystnych mikroorganizmów glebowych oraz na rozpuszczenie się makro- oraz mikroelementów w roztworze glebowym. W warunkach suszy zaleca się również dokarmianie roślin w postaci nawozów dolistnych.

Jakub Lipnicki

fot. K. Domagała

Źródła:

  • www.blog.cheminova.pl
  • www.kalendarzrolnikow.pl
udostępnij
do góry