Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Co przygotujemy na wielkanocny stół?

Co przygotujemy na wielkanocny stół?

2024-03-27

Wielkanocny stół

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe. Część z nich jest wciąż kultywowana. Tradycyjnie w czasie tych świąt malujemy pisanki, święcimy pokarmy i polewamy wodą w lany poniedziałek. Wielkanoc ma również bogate tradycje kulinarne — potrawy, które są charakterystyczne dla tego okresu w roku. Święta Wielkiej Nocy następują po okresie Wielkiego Postu, dlatego też świąteczne dania są obfite.

Na stołach w naszych domach zagoszczą tradycyjne potrawy, bez których nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkiej Nocy. Potrawy, które kojarzą nam się wyłącznie z tym wyjątkowym okresem w roku. To przede wszystkim jajka, które są nieodłącznym elementem uroczystego śniadania. Jednak na wielkanocnym stole powinny pojawić się także m.in. żurek czy barszcz biały, sernik, babka, jajka faszerowane, wielkanocny mazurek czy pyszny pasztet. A co oprócz tych „podstawowych” pyszności zagości na naszych stołach?

Przepisy

Buszkowski żurek wielkanocny

Składniki: 3 l wywaru mięsnego, 40 dag kości wędzonych lub ewentualnie wędzonego parzonego boczku, 50 dag surowej białej kiełbasy, 1 l żuru (zakwasu) najlepiej własnej produkcji, 2 łyżki suszonego majeranku, 3 ząbki czosnku, kilka listków laurowych, kilka kulek ziela angielskiego, 6 łyżek kwaśnej śmietany 18%, pieprz, sól do smaku, suszone 4 grzybki.

Wykonanie: Na żeberkach pokrojonych na małe paski porcyjki, ugotować wywar z dodatkiem ziela i liścia laurowego. Gdy żeberka będą na wpół miękkie, dodać kości wędzone i grzybki. Jeśli nie mamy kości wędzonych a boczek, należy go pokroić w kostkę i przesmażyć na patelni. To samo zrobić z białą kiełbasą pokrojoną w plasterki. Z ugotowanych wędzonych kości, obrać mięso i wrzucić do wywaru. Tak samo podsmażoną kiełbaskę. Do garnka dodać zakwas, ząbki czosnku, majeranek, sól i pieprz. Wszystko razem gotować około 40 min. Na koniec zabielić śmietanką. Żurek Wielkanocny obowiązkowo podawać z ugotowanym na twardo jajem. Dla podkreślenia wyrazistości smaku można dodać do żurku 1 łyżkę chrzanu.

Babka piaskowa

Składniki: 5 jaj, 1 szklanka mąki pszennej, ½ szklanki mąki ziemniaczanej, torebka cukru waniliowego, 1 kostka margaryny (rozpuścić), 1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Wykonanie: Białka ubić na sztywno, dodać cukier, cukier waniliowy i żółtka. Mąkę pszenną i ziemniaczaną wymieszać z proszkiem do pieczenia. Delikatnie połączyć mąkę z masą jajeczną. Na koniec wlać gorącą margarynę. Przełożyć do foremki na babkę, wysmarowaną tłuszczem i podsypaną bułką tartą lub mąką. Przelać masę do formy. Piec w rozgrzanym piekarniku około 45 min w temperaturze 180°C. Opcjonalnie można odlać trochę masy, połączyć z kakao i wylać na ciasto w formie. Wtedy kakao ładnie przeniknie w głąb masy. Po upieczeniu oprószyć cukrem pudrem.

(Przepisy podało KGW Buszkowice, powiat ostrowiecki)

Pasztet z królika

Składniki: królik z podrobami około 1,3 kg, około 20 dag wątróbek króliczych lub drobiowych, około 12 dag słoniny, 2 jaja, 4 łyżki bułki tartej, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1/3 selera, por, 1 cebula, sól, pieprz.

Wykonanie: Poporcjowanego królika, uprzednio obrane warzywa, słoninę włożyć do garnka. Następnie zalać wodą, posolić i gotować na wolnym ogniu do miękkości około 1,5 godziny. Pod koniec gotowania dodać podroby i wątróbkę. Mięso z królika oddzielić od kości. Następnie zmielić je w maszynce wraz z podrobami i warzywami. Do powstałej masy dodać jaja, bułkę tartą, dodać sól i pieprz do smaku. Wszystkie składniki wymieszać na gładką masę. Przełożyć do foremki i piec w rozgrzanym piekarniku do temperatury 180°C przez około 1,5 godziny.

(Przepis podało KGW w Skalbmierzu, powiat kazimierski)

Monika Sadowska

udostępnij
do góry