Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Jak zwalczać skrzypionkę w zbożach?

Jak zwalczać skrzypionkę w zbożach?

2020-06-10

Bardzo wielkie szkody w uprawach zbożowych powodują larwy skrzypionek, które pojawiają się na plantacji w fazie strzelania w źdźbło. Odżywiają się one tkanką miękiszową, którą wygryzają wzdłuż nerwów liści oraz źdźbeł.

Charakterystycznym objawem wystąpienia ich w uprawie są podłużne, białe plamy oraz dziurki w liściach. Larwy skrzypionki, żerują aż do końca dojrzałości mlecznej zbóż. Przez swoje szkodliwe działanie mogą zmniejszyć powierzchnię asymilacyjną liści zbóż nawet do 80%, powodując przy tym stratę plonu głównego przekraczającą 40%. Powstałe uszkodzenia mogą stanowić drogę do infekcji grzybiczych. Skrzypionki mogą również przenosić wirusy traw. Zapobiegawcze działania niechemiczne są bardzo ważnym elementem, który pozwala na zabezpieczenie wysokości plonu. Niestosowanie się do zasad płodozmianu, zastosowanie uproszczeń w uprawie roli, niewłaściwa pielęgnacja roślin oraz sąsiedztwo innych zasiewów zbóż mogą spowodować zwiększoną podatność na choroby, a co za tym idzie ułatwić rozprzestrzenienie się szkodników.

Zwalczanie larw skrzypionek oparte jest przede wszystkim na zastosowaniu środków owadobójczych. Decyzję o wykonaniu zabiegu chemicznego należy podjąć, gdy liczebność larw przekroczy przyjęty próg szkodliwości ekonomicznej, który wynosi 1-1,5 larwy na 1 źdźbło zbóż ozimych (pszenicy, pszenżyta i żyta) oraz 0,5-1 larwy na 1 źdźbło zbóż jarych (owsa, jęczmienia jarego, pszenicy jarej oraz pszenżyta jarego). Zwalczanie skrzypionek należy rozpocząć od początku do szczytu wylęgu larw. Największa skuteczność tego zabiegu jest wtedy, gdy larwy mają od 2 do 4 mm długości, a na liściach występują wyraźne uszkodzenia.

Jakub Lipnicki

Źródła:
• www.kalendarzrolnikow.pl
• www.blog.cheminova.pl
• www.agropolska.pl

udostępnij
do góry