Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Sól do odśnieżania w naszym ogrodzie przydomowym - tak czy nie?

Sól do odśnieżania w naszym ogrodzie przydomowym - tak czy nie?

2022-12-27

Sól do odśnieżania

W przypadku zimy z obfitymi opadami śniegu na liście zadań posiadaczy ogrodów znajdzie się odśnieżanie i odladzanie podjazdów, alejek i ścieżek w ogrodzie. Jaką wybrać metodę, w szczególności gdy opady są bardzo obfite?

Moim zdaniem zdecydowanie najlepiej jest, jeśli to możliwe, stosować metody mechaniczne, to znaczy łopaty lub wszelkiego rodzaju odśnieżarki. Unikajmy natomiast soli. Rzeczywiście sól obniża temperaturę topnienia śniegu, efekty widać bardzo szybko - śnieg i lód znikają, ale…

Trzeba wiedzieć, że wraz z topniejącym śniegiem substancje chemiczne wnikają do gleby w dużych ilościach, co powoduje znaczny wzrost zasolenia. Rośliny w zasolonym podłożu słabiej rosną i mniej obficie kwitną, są bardziej podatne na choroby i szkodniki, w skrajnych przypadkach, szczególnie jeśli to są gatunki bardzo wrażliwe, np. drzewa i krzewy iglaste, może dochodzić do ich zamierania. W wyniku zasolenia gleby rośliny paradoksalnie nie mogą pobierać wody z otoczenia, mimo iż jest ona tam dostępna bez ograniczeń. Zjawisko to nazywane jest suszą fizjologiczną.

Rośliny odporne na chwilowe, niewielkie zasolenie to: bez czarny (w dekoracyjnych odmianach), brzoza, głóg, grusza drobnoowocowa, grusza pospolita, jarząb szwedzki, jesion wyniosły, jesion pensylwański, klon polny, klon tatarski, platan klonolistny, robinia biała, wierzba, wiśnia osobliwa (w odmianach), kolcowój pospolity, oliwnik, pęcherznica kalinolistna, porzeczka złota, rokitnik, róża pomarszczona, tamaryszek, tawuła japońska (w odmianach), śnieguliczka (np. biała czy Chenaulta).

Sól ma na dodatek działanie żrące, co prowadzi do odbarwienia i innych uszkodzeń materiału, z którego wykonane są nawierzchnie w ogrodzie.

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry