Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Tradycja palmy wielkanocnej pielęgnowana w Radkowie

Tradycja palmy wielkanocnej pielęgnowana w Radkowie

2023-03-31

24 marca 2023 roku Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Radków przeprowadziły warsztaty polegające na wykonaniu tradycyjnej palmy wielkanocnej. Warsztaty odbyły się w świetlicy Szkoły Podstawowej w Radkowie. Wzięły w nich udział dzieci i młodzież, a także nauczyciele szkoły.

Podczas warsztatów panowała przyjazna atmosfera. Dzięki serdeczności członkiń KGW dzieci poznały podstawy wykonania palmy wielkanocnej oraz sposoby przygotowania kwiatków z krepiny. Przygotowane palmy zostały sprzedane okolicznym mieszkańcom, a zebrany dochód przeznaczono na nagrody dla dzieci.

Tradycja tworzenia palmy wielkanocnej

W Polsce święcenie palm jest tradycją, która sięga jedenastego wieku. Najważniejszym elementem uroczystości Niedzieli Palmowej jest procesja z palmami. W Polsce do wykonania palm używano najczęściej szybko budzących się do życia gałązek wierzby, które dostępne są w każdym zakątku kraju.

Z wielkanocnymi palmami związanych jest wiele zwyczajów i wierzeń. Według starych zapisków w przedchrześcijańskiej Polsce wierzono, że zebrane gałązki wierzby mają magiczną moc. Uważano, że korony wierzbowe zamieszkują dobre duchy, które chronią domy i ich mieszkańców, zapewniając bogactwo i szczęście. W wierze chrześcijańskiej uważano, że wierzbowe gałązki, które były oplecione srebrnymi, puszystymi baziami, mają zapewnić rodzinie dobrobyt. Wiele rodzin po powrocie z procesji podawało krowom do zjedzenia po jednej bazi urwanej z palmy. Gest ten miał chronić bydło przed chorobami i zapewnić dostatek mleka w gospodarstwie.

Obecnie do wykonania palm wielkanocnych używa się przede wszystkim gałązek wierzbowych, zielonego bukszpanu, suszonych kwiatów i traw. Palmy urozmaicone są także o kwiaty wykonywane z krepiny.

Obrzędy związane z Niedzielą Palmową mają bogatą tradycję. Zgodnie z obyczajem okres Wielkiego Postu zostaje zakończony Niedzielą Palmową. Wprowadza ona katolików w czas zadumy Wielkiego Tygodnia, czyli wedle tradycji chrześcijańskiej - męki i śmierci Chrystusa aż do zmartwychwstania. Niedziela Palmowa obchodzona jest jako pamiątka wjazdu Jezusa do Jerozolimy na tydzień przed jego zmartwychwstaniem. Ludność oddając hołd Mesjaszowi powitała go przy wjeździe do miasta palmowymi i oliwnymi gałązkami. W ewangelii według św. Jana możemy przeczytać: „Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie (…)”. Zaś w ewangelii według św. Marka czytamy: „Wiele zaś słało swe płaszcze na drodze, a inni gałązki ścięte z pola”.

Olga Pakosz

Źródło:

  • „Świętujemy Wielkanoc”, Leszek Smoliński, rok wydania 2022
  • „Inspiracje na Wielkanoc”, Joanna Góźdź, rok wydania 2013
udostępnij
do góry