Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Uprawa zbóż metodami ekologicznymi kolejnym tematem demonstracji w ramach „Wsparcia dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Uprawa zbóż metodami ekologicznymi kolejnym tematem demonstracji w ramach „Wsparcia dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

2023-12-27

Logotypy projektowe

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 — Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Dwa gospodarstwa zajmujące się produkcją zbóż metodami ekologicznymi były miejscem demonstracji założonych przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach ramach realizacji poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”. Operacja jest realizowana przez konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, a obiekty demonstracyjne zostały założone zgodnie z instrukcją przygotowaną przez instytut naukowy w gospodarstwach ekologicznych (posiadających certyfikaty).

Agrotechnika owsa — gospodarstwo Marka Bomby

Pierwszy obiekt demonstracyjny został założony w gospodarstwie Marka Bomby, a tematem demonstracji była agrotechnika owsa metodami ekologicznymi. Demonstracja miała na celu doskonalenie agrotechniki uprawy owsa w gospodarstwach ekologicznych. Założenia demonstracji umożliwiły pokazanie oddziaływania wybranych elementów agrotechniki oraz całych technologii uprawy owsa i ich znaczenia w warunkach produkcji ekologicznej.

Marek Bomba jest właścicielem ponad 27-hektarowego gospodarstwa wielokierunkowego położonego w Łachowie w gminie Włoszczowa. W 2004 roku rolnik przystąpił do systemu rolnictwa ekologicznego oraz zaczął realizować program rolnośrodowiskowy: pakiet 2 „Rolnictwo ekologiczne”. Jest prekursorem ekologii w swojej okolicy. W gospodarstwie uprawiane są zboża, mieszanki zbożowo-bobowate i motylkowe oraz wysiewane są poplony w celu wzbogacenia gleby w próchnicę. Rolnik prowadzi także produkcję zwierzęcą, dzięki czemu w gospodarstwie prowadzone jest nawożenie naturalne w postaci obornika i kompostu. Zachowana jest równowaga biologiczna, która pomaga chronić rośliny przed szkodnikami i chorobami. Chwasty zwalczane są mechanicznie, przy użyciu bron oraz brony chwastownika. Zachwaszczenie ograniczane jest również poprzez właściwie zmianowanie i zaplanowany płodozmian, na przykład pszenica uprawiana jest zawsze po roślinach motylkowych.

Mechaniczne zwalczanie chwastów w zbożach — gospodarstwo Elżbiety i Bogdana Charów

Drugi obiekt demonstracyjny został założony w gospodarstwie „EKORAB” Elżbiety i Bogdana Charów w Jasieniu (powiat staszowski). Jego tematem było mechaniczne zwalczanie chwastów w zbożach z wykorzystaniem brony chwastownika. Demonstracja miała na celu ocenę efektywności odchwaszczania łanów orkiszu za pomocą chwastownika w zależności od częstotliwości zabiegów bronowania i od kierunku bronowania.

Zboża - gospodarstwo Elżbiety i Bogdana Charów

Na pierwszych spotkaniach praktycznych, które odbyły się w obu obiektach demonstracyjnych 1 i 2 czerwca 2023 r. uczestnicy sesji praktycznych z województwa świętokrzyskiego zapoznali się z profilem gospodarstw prowadzonych metodami ekologicznymi, tematami i założeniami demonstracji, wymaganiami, jakie należy spełnić, aby móc prowadzić gospodarstwo ekologiczne, a także innowacyjnymi rozwiązaniami oraz dobrymi praktykami w uprawie zbóż.

Na drugich spotkaniach praktycznych (4-5 lipca 2023 r.) uczestnicy zapoznali się z organizacją pracy związanej z prowadzonymi tematami demonstracji z wykorzystaniem maszyn i urządzeń stosowanych w uprawie zbóż oraz wynikami i wnioskami z prowadzenia obiektu demonstracyjnego.

Małgorzata Kucharska

 

udostępnij
do góry