Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zaprawianie nasion warzyw

Zaprawianie nasion warzyw

2023-07-10

Okres wegetacji roślin - w tym warzyw - jest w pełni. Wielu rolników zgłasza się już z problemami w uprawach warzyw. Wiele z tych problemów jest związanych z brakiem zaprawiania nasion przed siewem. W sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona warzyw już zaprawione, co ułatwia w znacznym stopniu ochronę warzyw w trakcie wegetacji, a zwłaszcza w początkowej fazie ich rozwoju.

Zaprawianie nasion - dla przypomnienia - jest to zabieg mający na celu zniszczenie lub ograniczenie chorób lub szkodników bytujących w glebie i atakujących młode rośliny. Dzięki zaprawianiu nasion młode siewki mają większą szansę na lepszy start i wydanie plonów. Zaprawianie nasion może odbywać się m.in.:

  • na sucho - stosując odpowiednią formulację zaprawy, w której zaprawia się nasiona,
  • na mokro - powlekając nasiona płynną formulacją zaprawy.

Zaprawiać można środkami chemicznymi i naturalnymi - wybór należy do rolnika. Dodatkowo jeszcze można stosować zaprawianie termiczne, gdzie nasiona poddaje się odpowiedniej temperaturze (zazwyczaj do 51oC) i przez określony czas - ok 20 min.

Zaprawianie nasion metodami naturalnymi może wykonać każdy rolnik, ponieważ jest to metoda łatwa „w obsłudze”.

Innymi metodami zaprawiania jest inkrustowanie, powlekanie i otoczkowanie nasion.

Możemy w warunkach domowych pokusić się o naturalne metody zaprawiania nasion.

  • zaprawianie nasion w wyciągu z czosnku, gdzie wystarczą 2-3 ząbki czosnku (10 g), które należy rozgnieść i zalać 0,5 l letniej wody i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie można przelać część do miseczki i wsypać nasiona.
  • zaprawianie nasion w naparze z rumianku, gdzie wystarczą 2 łyżki (8g) suszonego rumianku zalanego 0,5l wrzącej wody. Po czym taki napar należy odstawić do wystygnięcia, a następnie należy go rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1 i moczyć w roztworze nasiona.
  • zaprawianie nasion w popiele drzew liściastych, gdzie obtacza się nasiona w suchym popiele drzewnym.
  • zaprawianie nasion w mączce bazaltowej, która powstaje ze zmielenia skały wulkanicznej i oprócz tego, że nawozi, również chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami (np. ślimakami). Mączka bazaltowa może być wsypywana bezpośrednio do dołków przed siewem nasion. Do tego jest ogólnie dostępna i ekonomicznie tania.
  • zaprawianie nasion preparatem Polyversum WP - jest to środek biologiczny oparty na działaniu grzyba Pythium oligandrum, który zwalcza grzyby chorobotwórcze, żerując na nich.

Zaprawione nasiona ogórka [fot. M. Miłek]Zaprawione nasiona ogórka [fot. M. Miłek]

Mączka bazaltowa [fot. Miłek Małgorzata]Mączka bazaltowa [fot. M. Miłek]

Zaprawione nasiona ogórka [fot. M. Miłek]Zaprawione nasiona ogórka [fot. M. Miłek]

Wielu rolników wciąż pamięta dość popularne i długo stosowane zaprawy jak: Zaprawa nasienna T 75 DS/WS, która już od 31 lipca 2019 roku została wycofana z obrotu. W obrocie handlowym nasionami warzyw zakupimy nasiona już zaprawione, oszczędzając nam czas na wykonanie zabiegu zaprawiania.

W celu uniknięcia nagromadzenia się patogenów glebowych w uprawach warzyw należy przede wszystkim unikać uprawy jednego gatunku corocznie na tym samym polu. Dodatkowo także uprawiając warzywa z siewu należy wybierać nasiona zaprawiane, które wzmocnią ochronę młodych siewek przed atakiem ze strony chorób i szkodników.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry