Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych w powiecie opatowskim rozpoczęte!

Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych w powiecie opatowskim rozpoczęte!

2023-06-06

Logotypy projektowe


Bydło mięsne

W miejscowości Potoczek w powiecie opatowskim rozpoczęła się realizacja operacji pt.  Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W ramach każdej z demonstracji zaplanowano trzy wizyty rolników w gospodarstwie demonstracyjnym. Odbywają się one w trakcie prowadzenia produkcji w okresie całego sezonu pastwiskowego, co umożliwi dokładne monitorowanie warunków utrzymania zwierząt oraz zmian ich zdrowia i dobrostanu w różnych warunkach.

Tematem szczegółowym demonstracji w gospodarstwie w Potoczku jest „Zrównoważona hodowla bydła mięsnego i produkcja wołowiny z wykorzystaniem trwałych użytków zielonych”. Jej celem jest zaprezentowanie dobrych praktyk stosowanych w gospodarstwie utrzymującym bydło mięsne, gospodarującym w sposób zrównoważony, w którym żywienie prowadzone jest prawie wyłącznie w oparciu o pasze objętościowe pochodzące z użytków zielonych i produkującym zwierzęta hodowlane oraz opasowe. Zasady funkcjonowania gospodarstwa są prezentowane na tle metod i rozwiązań technicznych stosowanych do monitoringu temperatury ciała bydła oraz warunków termicznych zarówno podczas wypasu i przebywania na wybiegu, jak również w okresie przebywania zwierząt w budynkach inwentarskich. W ramach zrównoważonej produkcji na użytkach zielonych zostaną przedstawione rozwiązania techniczne wspomagające optymalne wykorzystanie zasobów pastwiska, takie jak wypas kwaterowy przy wykorzystaniu systemu innowacyjnych elektrycznych przenośnych wygrodzeń oraz ocena plonowania zielonki pastwiskowej i łąkowej z zastosowaniem herbometrów.

Spotkania rolników w gospodarstwie w Potoczku rozpoczęły się 5 czerwca 2023 roku. Uczestniczy w nich właściciel gospodarstwa Eugeniusz Czajkowski, opiekun demonstracji doradca Mirosław Starzomski oraz opiekun naukowy dr inż. Grzegorz Skrzyński z Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego.

Małgorzata Duda

udostępnij
do góry