Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Inteligentne gospodarstwo dzięki innowacyjnym rozwiązaniom — relacja z wyjazdu studyjnego w ramach SIR

Inteligentne gospodarstwo dzięki innowacyjnym rozwiązaniom — relacja z wyjazdu studyjnego w ramach SIR

2024-03-11


Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pn. „Nowoczesne rozwiązania w produkcji pasz i systemach żywienia bydła mlecznego” zrealizował dwudniowy wyjazd studyjny w dniach 29 lutego — 1 marca 2024 r. W wyjeździe uczestniczyła 25-osobowa grupa z województwa świętokrzyskiego, w skład której weszli rolnicy, hodowcy krów mlecznych oraz doradcy z Ośrodka.

Wizyta studyjna to jedna z form szkoleniowych polegająca na odwiedzeniu gospodarstwa, które chcemy bliżej poznać, aby zrozumieć jego sposób funkcjonowania, zastosowane innowacyjne rozwiązania. Niezwykle ważna jest tu opinia właścicieli odwiedzanych gospodarstw na temat wprowadzonych zmian i stosowanych rozwiązań technologicznych.

Zgodnie z harmonogramem zaprezentowane zostały trzy gospodarstwa mleczarskie na terenie województwa mazowieckiego.

Wizyty w gospodarstwach

  • Gospodarstwo Dariusza Kołtuniaka w Wólce Soseńskiej posiada 70 krów mlecznych o wydajności ok. 12 000 litrów mleka na rok od krowy. W gospodarstwie uprawia się na kiszonkę kukurydzę oraz trawy z wsiewkami roślin motylkowych. Właściciel gospodarstwa może pochwalić się niskim poziomem komórek somatycznych w mleku — średnio około 100 tys. Robot Lely Astronaut A3 Next pracuje w tym gospodarstwie od 2010 roku i jest najstarszym działającym robotem Lely w kraju. Automatyczny system doju świetnie się sprawdza, a właściciele złożyli wniosek o dofinansowanie zakupu nowego robota w ramach naboru na Rolnicwo 4.0 ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
  • Łukasz Sabak prowadzi gospodarstwo w Wężyczynie. Posiada 68 krów o wydajności 12 300 litrów za 2022 rok. W gospodarstwie uprawia się kukurydzę i trawy z wsiewkami na 70 hektarach. Od 2015 roku właściciel wprowadził automatyczny system doju Lely Astronaut A4. W oborze działa też robot do usuwania odchodów z pełną podłogą Discovery 120 Collector. Gospodarz jest zadowolony z tego, że dzięki zastosowaniu robota ma więcej czasu na inne prace w gospodarstwie, a wydajność stada się poprawiła.
  • W Tarczach odwiedziliśmy gospodarstwo Dariusza Jasińskiego. To duża obora z 210 krowami o wydajności około 11 500 litrów na rok od sztuki. Gospodarz prowadzi uprawy na powierzchni około 120 hektarów. Trawy z wsiewkami motylkowych zajmują 60 ha, a kukurydza na kiszonkę i ziarno — 60 ha. Obora jest z 2018 roku. W gospodarstwie zastosowano więcej inteligentnych urządzeń, takich jak: cztery roboty udojowe Lely Astronaut A5, automatyczny system żywienia Lely Vector oraz Lely Discovery 90S do utrzymania czystości na ruszcie. Największe zainteresowanie uczestników wzbudził robot żywieniowy Lely Vector oraz jego imponujące możliwości. Dzięki zastosowanej technice gospodarz nie musi zatrudniać dodatkowych osób do obsługi tak dużego stada.

Spotkania z ekspertami

W czasie spotkania w Hotelu Drohicki pan Grzegorz Cieśliński — Dyrektor Generalny Lely Center w Bydgoszczy — zaprezentował cały wachlarz inteligentnych urządzeń proponowanych przez tę firmę dla mleczarstwa.

Pani Barbara Gołaś z firmy paszowej Cargill zapoznała uczestników ze specyfiką żywienia stada, na którym wprowadzony jest automatyczny system doju. Mocno zaakcentowała, jak ważne jest przemyślane i łagodne dla zwierząt przejście od poprzedniego systemu doju do nowych rozwiązań.

W trakcie wizyt uczestnicy zadawali mnóstwo pytań dotyczących wszelkich aspektów prowadzenia gospodarstwa z inteligentnymi rozwiązaniami. Na miejscu rolników wspierał swoją wiedzą Grzegorz Cieśliński.

Zainteresowanie uczestników wyjazdu było tak duże, że przekraczaliśmy czas przewidziany na wizyty w gospodarstwach. Przykłady, które zobaczyli, mogą posłużyć im jako inspiracja do zmian w gospodarstwach już prowadzonych lub w podjęciu decyzji o inwestycji w nowe budynki. Możliwości i pomysłów może być wiele.

Tomasz Krupa

udostępnij
do góry