Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zaburzenia we wzroście i rozwoju rozsady pomidora

Zaburzenia we wzroście i rozwoju rozsady pomidora

2024-05-16

Przygotowanie prawidłowo rozwiniętej rozsady pomidora jest nie lada wyzwaniem. Nawet dla osób zajmujących się produkcją rozsady na sprzedaż może pociągać za sobą wiele niespodzianek.

Przyczyn zaburzeń prawidłowego rozwoju rozsady pomidorów jest wiele np.:

  • zbyt wysokie lub niskie temperatury,
  • wysokie zasolenie podłoża,
  • zbyt duża lub zbyt niska wilgotność podłoża,
  • zbyt niskie lub wysokie pH podłoża,
  • niewystarczająca ilość światła,
  • niewłaściwa pielęgnacja.

Rozsada pomidora z zaburzeniami

Rozsada pomidora z zaburzeniami [fot. M. Miłek]

Rozsada pomidora jest wrażliwa na niskie temperatury, bo już w temperaturze od 5 do 8°C możemy obserwować pierwsze objawy zahamowania wzrostu rozsady, zniekształcenie, a nawet zanik stożka wzrostu. Przy zbyt niskich temperaturach podczas wzrostu rozsady obserwuje się często antocyjanowe przebarwienia widoczne na spodniej stronie liści i na łodygach. Odpowiednia temperatura dotyczy także gleby, w której rośnie rozsada. Do kiełkowania pomidory potrzebują nieco wyższej temperatury w porównaniu do późniejszych wymagań. Dobrze jest utrzymać na początku 20-25°C, a po wzejściu 15-20°C. Korelacja między temperaturą a brakiem światła musi być prawidłowo zachowana, gdyż niedobór światła, przy jednocześnie utrzymującej się wysokiej temperaturze powietrza, powoduje wyciąganie/wybieganie rozsady i opóźnia wejście roślin w fazę owocowania. Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem jest także prawidłowa wilgotność powietrza, która powinna oscylować na poziomie od 60 do 65% wilgotności względnej. Nadmierna wilgotność powietrza powoduje zbyt bujnie rozwijającą się część wegetatywną, następnie opóźniające kwitnienie i ostatecznie późniejsze owocowanie. Podobnie oddziałuje wilgotność podłoża, którą należy dostosować do fazy wzrostu rozsady. Podłoże rozsady jest szczególnie wrażliwe na brak wody i powinno być stale lekko wilgotne, ale nadmiar wilgoci w podłożu będzie powodował np. zagniwanie korzeni.

W uprawie rozsady pomidora ważne jest utrzymanie odpowiedniego pH gleby, które powinno wynosić 5,6 - 6,8. Wyższe pH gleby będzie powodowało zahamowanie pobierania mikroelementów z gleby, a z kolei niższe pH — poniżej 5,0 ogranicza pobieranie mikroelementów, jak również spowoduje zahamowanie wzrostu systemu korzeniowego.

Prawidłowa rozsada pomidora

Prawidłowa rozsada pomidora [fot. M. Miłek]

Nawożenie rozsady to następny czynnik warunkujący otrzymanie prawidłowo rozwiniętej rozsady. Do nawożenia rozsady powinno się używać nawozów o składzie zrównoważonym w zależności od fazy rozwojowej rozsady. W przypadku produkcji rozsady pomidora w podłożach specjalnie do tego celu przeznaczonych nie ma potrzeby specjalnego nawożenia doglebowego rozsady, gdyż takie podłoża z reguły są zaopatrzone w składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego wzrostu rozsady - przynajmniej na początku ich wzrostu. Ale gdy decydujemy się przygotować podłoże we własnym zakresie przed siewem nasion pomidora, należałoby wykonać chemiczną analizę podłoża i w miarę potrzeby uzupełnić składniki pokarmowe wg zaleceń laboratorium.

Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry