Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Relacja z 32. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu

Relacja z 32. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu

2024-02-12

31 stycznia i 1 lutego 2023 w Sandomierzu odbyła się kolejna edycja Spotkania Sadowniczego. Do królewskiego miasta przybyli znakomici goście: przede wszystkim sadownicy, eksperci i doradcy sadowniczy. Miejscem spotkania była hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu.

W programie spotkania znalazły się dwie kluczowe debaty, które wywołują emocje wśród sadowników. Dużo czasu poświęcono także na tematy związane z nowymi technologiami i wymaganiami rynkowymi, jakie stawiane są sadownikom.

Spotkanie rozpoczął wykład na temat aktualnej sytuacji na rynku krajowym oraz europejskim, który przedstawił Adam Paradowski. Następnie wykład na temat „Czy to już kres rynków hurtowych w Polsce” przedstawił Karol Pajewski. Po dwóch krótkich prelekcjach przyszedł czas na pierwszą debatę pt. „Co karczować, co sadzić?”. Wstępem do debaty była krótka prezentacja na temat obszaru uprawy, odmian oraz trendów rynkowych. Debata była oparta głównie na wypowiedziach przedstawicieli grup producenckich, stowarzyszeń oraz szkółkarzy. W kolejnym wykładzie Marcin Piesiewicz odpowiedział na pytanie — czy sandomierskie ziemie nadają się pod uprawę grusz? Następnym ciekawym tematem było podsumowanie sezonu 2023 pod względem kosztów walki z parchem jabłoni. W tej kwestii wypowiadali się głównie doradcy i eksperci w ochronie z firm partnerskich.

Drugim gorącym tematem pierwszego dnia była debata na temat jabłka przemysłowego. Uczestnicy debaty wypowiadali się czy lepsza jest kontraktacja, czy wolna amerykanka. Przed rozpoczęciem debaty, krótką prezentację na temat sadów sokowych wygłosił dr Krzysztof Rutkowski z Instytutu Ogrodnictwa. Na koniec pierwszego dnia kilka słów mieli przedstawiciele firm — partnerzy wydarzenia, którzy przedstawili nowe rozwiązania i produkty w nawożeniu i ochronie roślin sadowniczych.

Drugi dzień spotkania sadowniczego upłynął na tematach związanych z uprawą gruszy, na którą w rejonie Sandomierza decyduje się coraz większa liczba sadowników. Uczestnicy konferencji omówili i zastanawiali, czy grusze spotka taki sam los, co jabłka. Omówiono koszty związane z założeniem sadu gruszowego i jego prowadzenia. Zwrócono również uwagę na najważniejsze choroby i szkodniki sadów gruszowych. Kolejną częścią programu były pokazy praktyczne. W tym roku oprócz pokazu cięcia kilku odmian jabłoni odbył się również pokaz cięcia w sadzie gruszowym.

Jak co roku, spotkanie sadownicze cieszyło się dużym zainteresowaniem oraz dużą frekwencją, zarówno na stoiskach, wykładach, jak i pokazach cięcia. Także należy podkreślić dużą liczbę wystawców prezentujących swoje produkty.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry