Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/XXII Jabłkobranie w Obrazowie - relacja

XXII Jabłkobranie w Obrazowie - relacja

2023-09-18

W dniach 9 i 10 września w Obrazowie, zagłębiu sadowniczym Sandomierszczyzny odbyło się Europejskie Święto Jabłka - XXII Jabłkobranie.

Niedziela 10 września była drugim dniem tego sadowniczego święta plonów. Wydarzenie to promuje sandomierski region sadowniczy o bogatej tradycji. To jedyne w Polsce dożynki sadownicze, które również w tym roku przyciągnęły wielu mieszkańców regionu, a także turystów. Był wieniec dożynkowy w kształcie jabłka, a także tradycyjny wieniec ze zboża.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji sadowników i rolników odprawiona w kościele parafialnym. Później uczestnicy uroczystości, władze gminy i zaproszeni goście udali się na plac przy amfiteatrze. Na czele korowodu szli strażacy i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina. Został odśpiewany hymn Polski i hymn Jabłkobrania.

W części obrzędowej starostowie - Magdalena Klimek i Paweł Pietruszka - przekazali bochen chleba na ręce wójta Krzysztofa Tworka i przewodniczącej rady gminy Teresy Szczudło, prosząc, aby dzielili go sprawiedliwie. Wieniec dożynkowy został „ograny” przez orkiestrę z Krasocina.

Wójt Krzysztof Tworek i zaproszeni goście dziękowali sadownikom za ciężką pracę, życzyli im dobrych plonów oraz wysokich cen. Wójt podkreślił, że dla niektórych obrazowskich sadowników obecny sezon jest bardzo trudny z powodu gradobicia, które dotknęło znaczną część gminy i jabłka z ich sadów nadają się wyłącznie do przemysłu. Problemem jest też brak pracowników do zbioru jabłek.

Podczas Jabłkobrania przybyli goście i uczestnicy wydarzenia odwiedzali stoiska firm i instytucji obsługujących branżę sadowniczą i rolniczą, w tym stoisko ŚODR, KRUS, banków, liczne stoiska kół gospodyń wiejskich z powiatu sandomierskiego i opatowskiego, na których mogli popróbować ciast i innych dań regionalnych oraz stoiska warsztatów terapii zajęciowej. Na placu można było również zobaczyć sprzęt do produkcji sadowniczej.

Na stoisku ŚODR o owocowo-florystycznej aranżacji zwiedzający mogli uzyskać fachowe doradztwo od specjalistów z Działu Ogrodnictwa, zapoznać się z wydawnictwami Ośrodka, a także podziwiać wystawę różnorodnych odmian jabłek. Odwiedzający nasze stoisko bardzo chętnie częstowali się jabłkami, szczególnie smakowała im odmiana Piros, Gala, a także gruszka Konferencja.

Część rozrywkową Europejskiego Święta Jabłka otworzyła orkiestra z Krasocina i zespół taneczny Aplauz. Prezentowali się również młodzi wykonawcy z lokalnych szkół oraz Zespół Gorzyczanie. Popołudnie i wieczór wypełniły występy zaproszonych artystów - Cleo oraz zespołów: Vox, Tex i MiG.

Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry