Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Ogrodnictwo/Nasionnica trześniówka i nasionnica wschodnia w sadach czereśniowych i wiśniowych - sygnalizacja pojawu

Nasionnica trześniówka i nasionnica wschodnia w sadach czereśniowych i wiśniowych - sygnalizacja pojawu

2020-05-12

Nasionnicę trześniówkę (Rhagoletis cerasi) zwalczamy podczas wylotu dorosłych osobników, termin ten często pokrywa się z początkiem kwitnienia robinii akacjowej.

Najdokładniej termin zwalczania nasionnicy trześniówki możemy określić na podstawie odłowu dorosłych muchówek na żółte pułapki lepowe i do takiego też postępowania zachęcamy. Lot muchówek jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: rodzaj i wilgotność gleby, system uprawy, nasłonecznienie oraz wielkość i gęstość koron drzew. Łatwo więc wysnuć wniosek, że nawet w dwóch położonych obok siebie sadach, terminy wylotów nasionnic mogą znacząco się różnić.

Nasionnica trześniówka (fot. Bauer Karl / wikipedia.org)

Nasionnica trześniówka (fot. Bauer Karl / wikipedia.org)

Tablice lepowe umieszczamy w sadach około połowy maja, powinny się znaleźć w miejscu nasłonecznionym, od południowej strony drzew, na wysokości od 1,5 do 1,8 metra od ziemi. Pułapki systematycznie lustrujemy. Gdy zaczną się regularne odłowy, trwające przez 3 - 4 dni oraz przekroczą one próg zagrożenia - średnio dwie muchy odłowione na pułapkę, wykonujemy zabieg.

Tablice obserwujemy do końca lipca. W przypadku rozciągniętego lotu muchówek jeden zabieg jest niewystarczający, należy wówczas wykonać 2 - 3 zabiegi. Substancje aktywne, zarejestrowane do zwalczania tego szkodnika w czereśniach, stosujemy 1 raz w sezonie i naprzemiennie.

tablice lepowe (fot. E. Krempa) żółta pułapka lepowa w sadzie (fot. E. Krempa)

Ponadto w Polsce już na dobre zadomowił się drugi gatunek nasionnicy, powodujący często znacznie większe szkody w sadach wiśniowych i czereśniowych niż nasza rodzima. Nasionnica wschodnia (Rhagoletis cingulata) jest znacznie większa od nasionnicy trześniówki, ma inny wzór na skrzydłach i dużo większą szkodliwość, a jej larwy wylęgają się znacznie szybciej. Loty tej muchówki są bardziej rozłożone w czasie, lata ona od II dekady czerwca nawet do końca lipca, trześniówka do początku lipca.

Jeżeli uprawiamy kilka odmian o różnej porze dojrzewania, należy zawiesić osobne pułapki dla każdej kwatery z daną odmianą. Zwykle oba gatunki nasionnic nie uszkadzają odmian czereśni dojrzewających w pierwszym tygodniu dojrzewania. Na 1 hektar sadu zaleca się zawieszenie 3 pułapek.

Elżbieta Krempa

zdjęcie główne: Bauer Karl / wikipedia.org. Link do oryginału: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kirschfruchtfliege.jpg

udostępnij
do góry